Dřevěné obložení je nádhernou ozdobou domu či bytu. Útulná a hřejivá atmosféra je tím, proč si tento způsob obkladu volí stále více zájemců. Aby obložení vydrželo co nejdéle stále krásné a nepoškozené, vyžaduje pravidelnou péči.
Je vaše obložení starší a chtěli byste, aby vypadalo jinak a hlavně nově? Pak se pusťte do renovace. Správně provedená renovace dřevěného obložení obnoví přirozenou kresbu dřeva a vám poskytne jak tepelnou, tak zvukovou izolaci. Nejedná se o žádnou složitou operaci, stačí dodržet základní pravidla a renovované dřevěné obložení vám bude dobře sloužit i nadále. Renovovat můžete dřevěné obklady stěn i dřevěný strop. Jak tedy s renovací začít a jaký je správný postup?
Rozdíl mezi ošetřením nového dřeva a obnovou starých nátěrů
Postup pří ošetření nově pořízeného dřeva se od obnovy staršího nátěru liší. Nové dřevo se impregnuje, ochraňuje se před houbami a plísněmi. U starého nátěru se před renovací nejdříve připravuje podklad. Starý nátěr obložení stropu nebo natřené dřevěné obložení stěn má po čase tendence k odlupování. Proto je nutno starý nátěr odstranit broušením a povrch zbavit veškerého prachu. Než budete aplikovat jiné přípravky, musí být palubky na stěnu i palubky na strop zcela čisté, úplně suché a jejich vlhkost nesmí být vyšší než 12 %. Na povrchu také nemohou zůstat zbytky pryskyřic. K jejich odstranění se často používají výrobky s ředidly, ovšem při práci s nimi je nutno intenzivně větrat. Je tedy vhodnější dát přednost výrobkům na přírodní bázi. Kvalitní příprava základu znamená zvýšenou životnost a značně ovlivní výsledný vzhled.
Jak natírat renovované dřevo
Po ošetření základu přichází čas na nátěr. Barvy s oleji a vosky zachovávají kresbu dřeva. Chcete-li barvu změnit, použijte krycí barvy na dřevěné stěny. Oblíbené jsou například bílé palubky v interiéru. Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti. Chcete-li změnit tón, můžete využít mořidla. Dřevěné obložení stěny v bytě nebo stropní palubky tak dostanou zcela nový vzhled.
Dřevěné obklady na zeď vyžadují pravidelnou údržbu
I když péče o dřevo není tak náročná jako časté nové nátěry stěn, přece jen se stane, že dojde k poškození. Pak se vám budou hodit tmely a lepidla, se kterými opravu provedete lehce. Správná volba barev, olejů, lazur a laků vás ušetří rozhodování, jak vymalovat strop, čím natřít osb desky v interiéru nebo exteriéru nebo jak a čím obložit strop. Investice do kvality se zde opravdu vyplatí a vrátí se v dlouhé životnosti obložení a silném estetickém dojmu z celého interiéru.