Čím natřít dřevo v sauně

O zdravotních přínosech saunování bylo již řečeno i napsáno mnoho. Proč si však tento zážitek dopřávat jen občas a v různých zařízeních, když saunu můžete mít doma? Lze si pořídit hotový produkt nebo si ji jednoduše postavit sami. Stavba sauny není nijak složitá, pokud jste manuálně zruční, je sauna svépomocí jednoduchou záležitostí. Pak si odpočinek v příjemném prostředí můžete dopřávat podle libosti, třeba každodenně. I sauna však časem potřebuje péči.

K pravidelné údržbě patří čištění dřeva a ošetření speciálními přípravky. Jedině tak bude domácí sauna dobře fungovat, krásně vypadat a vy si budete moci udržovat nejvyšší komfort.

Obsah: 

sauna

Saunu je nutno správně používat

Aby nedošlo k poškození sauny, je nutné využívat ji správným způsobem. Sauna je využívána pro uvolnění našeho těla, ideálně po nějakém sportovním výkonu, např. jako regenerace po běhu nebo také při redukci váhy. V sauně se detoxikuje organizmus pocením. Právě pomocí potu se z těla odplavují toxiny a škodliviny obecně. Proto by každý uživatel sauny neměl sedět přímo na dřevěné lavičce, ale na ručníku, do kterého se pot vsákne a nedotkne se dřeva. Vhodné je využití froté ručníků, které mají vysokou nasákavost. Dostatek ručníků by měl být samozřejmostí, poslouží nejen vám, ale i vašim hostům.

Nezapomínejte na to, že pot neobsahuje jen vodu, ale i další látky, které jsou živnou půdou pro různé bakterie. Ty se postupně rozkládají a při tomto procesu vzniká poměrně silný zápach. Ten by vám mohl pobyt v sauně značně znepříjemnit. Důležité je i odvětrání sauny. Po saunování je potřeba nechat otevřené dveře, aby se mohla odpařit vlhkost a nedocházelo ke vzniku plísní. Určitě se vyplatí při vytírání sauny používat dezinfekci. Jestliže budete saunu ošetřovat pravidelně a správnými přípravky, vydrží vám neskutečně dlouho.

Jak na saunu svépomocí

Uvažujete o tom, že si vybudujete vlastní saunu? Domácí sauny mohou být různé, venkovní sauny, vnitřní sauny, zahradní sauny – možností je nespočet. Výjimkou není ani sauna ve sklepě nebo sauna do bytu. Pro výstavbu svépomocí jsou nejjednodušší dřevěné sauny. Vnitřní i venkovní sauna potřebují speciální dřevo na saunu, ideálně palubky do sauny a prkna. Veškeré saunové dřevo je nutno ošetřit speciálním čistícím prostředkem na sauny, které výrazně prodlouží jeho životnost.

Dřevěné sauny se zhotovují z tvrdého dřeva vysoké kvality, protože se předpokládá, že dřevo do sauny bude muset odolávat nejen obvyklému používání, ale také zvýšené vlhkosti a samozřejmě i teplu. Nejčastěji se používají kvalitní dřeva jako je kanadská borovice, skandinávský smrk, cedr a další. Přestože je toto dřevo odolné, vyžaduje pravidelnou péči, abyste se i po více letech mohli radovat z dokonalého vzhledu své sauny.

Saunu dodatečně neupravujte

Když budete vlastnit saunu dlouhá léta, možná vás napadne, že byste mohli změnit její vzhled, například použitím laku, kdy sauna získá moderní vzhled. Interiér sauny však nikdy nelakujte. Je jedno, zda je to sauna vnitřní či sauna venkovní, lak do interiéru sauny nepatří. Při vyšších teplotách se z laku uvolní jedovaté výpary a v uzavřeném prostoru mohou vytvořit nedýchatelné a zdraví škodlivé prostředí. Toužíte-li po změně, věnujte se vnější straně sauny. Pozor na chlór, ten nepoužívejte ani při čištění. K úklidu a údržbě sauny slouží speciální přípravky, které jsou k tomuto účelu vyvinuty. Pokud chcete ozvláštnit dřevo a zpomalit jeho stárnutí, ošetřujte dřevo parafínovým olejem na sauny, který zajistí impregnaci.

Olej nebo lak?

SUPI Saunasuoja

Odpověď je jednoznačná, jedině olej. Nejvhodnější je olej parafínový. Proč nepoužívat lak? V sauně se sedí na lavicích ze dřeva. Pokud bychom lavice ošetřili lakem, mohlo by dojít ke spálení kůže. Oleje odpuzují vodu, dřevo zůstává pružné a na povrchu se vytvoří heboučký film. Lavice do sauny tedy ošetřete parafínovým olejem přírodního původu. Dřevo se nebude přehřívat a bude na dotek příjemné.

Přípravkem na saunové lavice může být právě minerální parafínový olej, který vytvoří vodoodpudivou a ochraňující vrstvu na povrchu dřeva a nebude soustřeďovat teplo z okolí. Parafín se vyznačuje izolačními vlastnostmi, cenově je dostupný, nezapáchá, neoxiduje a je bezbarvý. Dá se také dobře skladovat a snadno se čistí. Olej se nanáší pomocí houby, hadříku nebo štětce. Nátěr se nechá působit přibližně půl hodiny, poté se zbytky setřou a povrch se vyleští hadříkem. Čistit se může nejdříve po 14 dnech.

Saunu ošetřujte speciálními přípravky

Dřevo sauny potřebuje vaši péči. Musí odolávat změnám teplot a vysoké vlhkosti, zamezit vzniku plísní. Pravidelně také čistěte a nezapomeňte na dezinfekci. Ideálními výrobky pro péči o saunu jsou produkty Tikkurila Supi Sauna. Na stěny a stropy je vhodný lak Supi Finish této značky, nesmíte ho však použít na lavičky. Jde o akrylátový lak, který odpuzuje vodu. Nabízí mnoho odstínů a při jeho použití nevznikají nebezpečné výpary.

Olej na saunové lavičky zajistí odolnost proti vlhku, zabrání vysušování dřeva a zvýrazní barvu a strukturu. Na lavičky je určen olej Tikkurila Supi Bench Protection. Počítejte s tím, že tento nátěr se musí obnovovat. Pro pravidelnou údržbu je vhodný čisticí prostředek na sauny (Tikkurilla Supi Saunapesu Cleane), který umí rozpustit vápenaté usazeniny.