Dokonalé ošetření dřevěné podlahy

Kvalitní dřevěná podlaha se může stát dominantou celého interiéru, která vydrží roky. Vyžaduje ale pravidelnou údržbu a péči, jinak se mohou začít objevovat nevzhledné škrábance, vybledlá místa, zkroucení či dokonce plísně. Jak se o dřevěné podlahy starat se dozvíte v následujícím článku.

Péče ihned po pokládce

Mnoho lidí nemá potřebu nějak zvlášť pečovat o úplně novou podlahu. U dřeva je to však chyba. Dřevěnou podlahovou krytinu hned po položení naolejujeme přírodním olejem vhodným na dřevo. Ten musíme nechat vsáknout co nejhlouběji do dřeva podlahy. Po této impregnaci olejem nevytíráme až 4 týdny. V čistotě je udržujeme pouze zametáním a pokud je to už opravdu nezbytné, lze je po dvou týdnech vytřít dobře vyždímaným mopem a čistou vlažnou vodou.

Chraňte podlahy před nábytkem

Podlahy jsou asi nejvíce zatěžovanou částí každého bytu - stojí na nich nábytek, chodíme po nich, běhají po nich děti, domácí mazlíčci, často se na ně něco vylije nebo se ušpiní. Před mechanickými vlivy lze dřevo chránit například tenkou vrstvou disperzního laku. Ten chrání dřevo před poškrábáním od nábytku, před nečistotami i tekutinami.
Co se týče nábytku, nohy židlí, které se několikrát denně po podlaze posouvají, pravděpodobně překonají i ten nejlepší lak. Je tak vhodné jejich spodní část opatřit filcovými nálepkami, případně pod stůl se židlemi umístit kusový koberec.

Péče o dřevěnou podlahu

cistic-na-olej-podlahy

Mytí

K čištění dřevěných podlah používejte výhradně přípravky k tomu určené a při jejich výběru rozlišujte, zda je povrch lakovaný či naolejovaný. Dřevo obecně nesnáší namáčení, a tak se při čištění vyhněte nadměrné či dlouhodobější vlhkosti. Pokud už je potřeba dřevěné podlahy umýt mokrou cestou, měli bychom to dělat vždy měkkým a dobře vyždímaným mopem. Mokrou a čistou podlahu následně ihned vytíráme do sucha.
Při mytí a údržbě nikdy nepoužívejte pomůcky a přípravky, které mohou povrch narušit - například drátěnky, příliš hrubé kartáče nebo rozpouštědla.

Ošetření

Podlahy ošetřujeme pravidelně nebo tehdy, kdy se povrch zdá být matný, zašlý, bez lesku a původní barvy. Zde opět použijeme olej či lak, stejně jako u nové podlahy. Před jejich aplikací musí být povrch dokonale vyčištěný, odmaštěný a suchý.
Pokud původní svrchní vrstvu tvořil bezbarvý lak, je nutné podlahy zbrousit. Teprve pak můžete aplikovat buďto nový lak nebo použít olej. Byly-li podlahy původně pouze naolejované, brousit se nemusí, pouze se obnoví olejová vrstva.
K ošetření dřevěného povrchu se často používají i různé podlahové vosky, díky kterým je materiál chráněn před vnějšími vlivy, nebo leštěnky dodávající dřevu estetický vzhled.

Opravy a renovace

voskovy-olej-osmo

Renovace dřevěné podlahy zvládnete s trochou šikovnosti i svépomocí. U olejovaného či voskovaného povrchu lze podlahy opravovat i lokálně. Lakované dřevo je ale nutné celoplošně vybrousit, a pak teprve začít s opravami. Abychom těmto “útrapám” předešli, je dobré vědět, že lak používáme paradoxně spíše tam, kde je podlaha sice zatížená, ale není vystavena posouvání nábytku, botám (zejména těm na podpatcích) a podobně.
V situaci, kdy je podlahu již nutné z jakéhokoliv důvodu opravit, je vhodné zapůjčení bezprašného stroje k broušení povrchů. Díky tomu je celá místnost vybroušená během chvilky a téměř bez nepořádku. Následně pomocí tmelu a špachtle zapravíme drobné defekty, oděrky a nerovnosti. Posledním krokem je opět finální nátěr lakem, tvrdým voskovým olejem či barvou na dřevo.