Dřevěná fasáda již dávno není součástí pouze dřevostaveb. Toto obložení domu se hodí pro různé stavby z odlišných materiálů. Je výhodným řešením i u domů se zvýšenou vlhkostí, mezi obkladem a stavbou je díky nosnému roštu mezera, která zajistí větrání. Dřevěný obklad fasády výborně izoluje, takže teplota domu je regulovaná jak v zimě, tak v létě. Pokud jsou zvoleny dřevěné obklady fasád z místních dřevin, splňuje obložení domu dřevem i požadavky ekologů. Fasádní palubky i nosná konstrukce potřebují samozřejmě péči. Prvním rozhodnutím, které musí majitel dřevěné fasády učinit, je volba zabarvení.
Dřevěnou fasádu je možno natřít nebo nechat zešednout. Tato volba bude záviset na stavu fasády, konkrétní situaci a samozřejmě preferencích majitele.
Fasádní dřevěný obklad vyžadující pravidelnou péči
Pokud si zvolíte typ obložení fasády, u kterého budete vyžadovat udržení původního vzhledu, použijte ochranný nátěr dřevěné fasády, který pomůže s ochranou dřeva před vnějšími vlivy a fasáda si ponechá přírodní vzhled. Jako nátěr se používá olejová a syntetická lazura, nebo krycí barva.
Materiálem bývá nejčastěji smrk. Cena fasády tohoto typu je výhodná, ovšem za nižší cenu se platí kratší dobou odolnosti. Jak je tedy finančně náročná fasáda? Cena za m2 u smrkových palubek začíná přibližně na 150 Kč a pokračuje výše, závisí na tloušťce a typu profilu. Pokud však dřevěné obložení fasády dostane ošetření kvalitním nátěrem, což znamená pravidelné ošetření v rozmezí 3-5 let, vydrží tento dřevěný fasádní obklad dlouhou dobu. Velký důraz je však kladen na výběr opravdu kvalitního vhodného nátěru.
Výhodou jsou tedy nižší pořizovací náklady, počítá se cena fasády za m2 krát celkový rozměr. Ušetřit vám pomůže také dřevěná fasáda svépomocí. Dům bude vypadat stále stejně nově, když použijete stejné barvy na dřevěné fasády. Nevýhodou je nutná péče o dřevěnou fasádu, cena nátěrů, zvláště pokud jde o celý dům obložený dřevem a práce na obnově vzhledu fasády.
Modřínová fasáda s minimální údržbou
Máte zájem o fasádu, o kterou se nebudete muset pravidelně starat? Pak by vás měl zajímat modřín. Fasáda tohoto typu je trvanlivější, je však potřeba vybrat fasádní prkna ze sibiřského modřínu, který má oproti domácí dřevině nižší kroutivost. Dřevěná fasáda ze sibiřského modřínu patří mezi tzv. bezúdržbové fasády. Jinou možností mohou být sice dřeviny domácího původu, ale musí být tepelně modifikované.
Modřínový obklad fasády však bez nátěru bude měnit barvu, ovšem dřevo na kvalitě neztratí. Ke změně barvy dochází jen v horní vrstvě dřeva a změny nejsou rovnoměrné. Fasáda bude postupně šednout a jednotný odstín získá až po několika letech. Pokud byste s barvou nebyli spokojeni, dají se palubky obrousit a znovu natřít, třeba krycí barvou na fasády.
Natřít nebo nechat zešednout?
Stále zvažujete, zda nechat zešednout nový fasádní obklad? Dřevo a jeho přirozený vzhled se vám líbí, ale barvy také? Pak uvažte vše, co s touto volbou souvisí. Při postupném šednutí dřevo zraje, vybarvuje se jeho kresba, což se mnoha majitelům domů líbí. Za určitých podmínek může fasáda také zhnědnout nebo zezelenat, obrůst lišejníkem nebo zelení a vytvoří se zde vlastní ekosystém. V každém případě je nutné dřevo pravidelně kontrolovat, aby nebylo poškozeno. Může se objevit hniloba, třepení nebo kroucení.
Ten, kdo má raději elegantní a stále nový vzhled, by měl uvažovat raději o nátěru fasády. Nátěr ochrání fasádu před vlhkem a okolními vlivy. Zvýší se tak i izolační kvality dřeva. Díky různým barvám je zde možnost přizpůsobit vzhled fasády svým představám. Ať zvolíte jakýkoli způsob, stejně bude nutná pravidelná kontrola dřeva a alespoň minimální údržba, aby dřevěná fasáda měla dlouhodobou životnost a zachovala si požadovaný vzhled. Konečné rozhodnutí je vždy na majiteli stavby.