Roky se výrobci snaží nahradit klasickou dřevěnou podlahu, ale žádný materiál ji ještě plně nevystřídal. Dřevo má unikátní vlastnosti. Je odolné a vydrží často i po staletí. O dřevěnou podlahu je ale třeba se dobře starat a jednou za čas ji zrenovovat.
Renovace dřevěné podlahy krok po kroku
Dřevěnou podlahu každý den odíráme, zatěžuje ji nábytek, svítí na ni slunce a občas se něco vylije. Proto se časem poštábe a ztratí svůj lesk. Není ale třeba nad tím zoufat. Dá se snadno a za poměrně nízké náklady renovovat.
Zbruste, tmelte, natírejte
- Renovaci začněte odstraněním lišt a prahů. Všechny hřebíky a kovové předměty také musí pryč.
- Prohlédněte si parkety a pokud jsou některé uvelněné, připevněte je.
- Podlahu zbruste. Bruste pomocí brusky na parkety. Pokud ji nevlastníte, můžete si ji půjčit. Podlahy se brousí do 1 mm hloubky. Pokud by byla podlaha hodně poškozená, můžete se do toho víc opřít a brousit až do 2-3 mm.
- Jako další přijde na řadu tmelení. Smíchejte piliny z nejhrubšího broušení s tmelovou hmotou v poměru 1:1 a naneste tuto směs tam, kde je potřeba. Tmelení opakujte, dokud jsou na podlaze nějaké mezery a spáry. Použijte speciální tmely na podlahy. Specialistou v této oblasti je značka Bona, která dodává kvalitní tmely na vodní bázi. Doporučujeme použít BONA Mix & Fill tmel na parkety
- Vyplníte tak spáry spolehlivě a bez nepříjemného zápachu, což je v interiéru příjemné.
- Nakonec podlahu povrchově ošetřete. Můžete ji lakovat, nebo olejovat. Každá varianta má své výhody a dočtete se o nich dále.
- Po zaschnutí vraťte na místo lišty a prahy a podlaha je jako nová.
Lakovaná podlaha
S lakem je dřevo vysoce odolné proti odírání. Snadno se udržuje a čistí. U laků si také můžete vybrat z matné, polomatné nebo lesklé úpravy a častěji seženete protiskluzovou úpravu laku.
Osvědčenou značkou je v této oblasti Bona. Je to specialista přímo na podlahy. Laky Bona jsou odolné a elastické. Vytvářejí příjemný vzhled v různých úpravách. Doporučujeme použít jako základ Bona Clasic a na něj velmi odolný vrchní lak Bona Mega
Olejem ošetřená podlaha
Když použijete olej, podlaha působí příjemně a přirozeně. Přírodní krása dřeva a jeho barva více vynikne. Parkety jsou pak příjemné na dotek. A pokud by se příště někde podlaha poškodila, je možné ji opravit lokálně.
Pro ošetření olejem jsou velmi oblíbené tvrdé voskové oleje Osmo. Můžete vybírat z Osmo 3032 hedvábný polomat nebo Osmo 3062 mat. Tyto to přírodní nátěry na bázi olejů a vosků jsou velmi odolné, odpuzují vodu a odolají i alkoholickým nápojům. Navíc se snadno nanáší. Další variantou pro olejové ošetření jsou oleje Oli-natura. Hodí se pro použití do interiéru díky přírodnímu složení. Zanechávají na dřevě matný lesk a odpuzují vodu. Dřevo navíc příjemně dýchá, protože póry nejsou ucpané. Doporučujeme použít Oli-Natura HS HARTWACHSÖL v bezbarvé nebo barevné variantě
Jaké potřebuji vybavení?
Když se do renovace pustíte, jistě budete potřebovat:
- Škrabku na barvu
- Vybavení na lakování
- Správný tmel
- Kvalitní lak nebo olej
- Nářadí pro demontáž lišt
- Bruska na parkety (ideální je bruska s odsáváním, která minimalizuje množství zbytkového prachu)
Podlaha je poškozená příliš. Co teď?
Pokud je oprava příliš poničená na to, abyste provedli běžnou renovaci, bude potřeba podlahu rozložit, vyrovnat a opravit i podkladový povrch a poté ošetřit všechny dřevěné části rozložené podlahy. Také je nutné vyrobit nové podlahové rošty. Ošetřená podlaha se položí na renovovaný povrch, zatmelí se a provedou se dokončovací práce. Pokud si na tak rozsáhnou renovaci nevěříte, můžete si takovou renovaci si povolat specializovanou firmu.
Dřevo potřebuje speciální péči
Když už je dřevěná podlaha jako nová, myslete na to, jak o ni pečujete. Čím šetrněji se budete ke dřevu chovat, tím déle vám vydrží. Prvním krokem bylo ošetření kvalitním lakem nebo olejem a nyní si dávejte pozor na vlhkost a přípravky které používáte.
Základní zásady pro péči o dřevěnou podlahu:
- Upřednostňujte suché ošetření - vysávání a zametání
- Vytírejte jen vlhkým mopem, nenechávejte na dřevě moc vody
- Nepoužívejte provázkové a třásňové mopy
- Nepoužívejte přípravky s glycerinem
- Nepoužívejte přípravky se silikonem
- Na dřevěnou podlahu nepatří běžné čisticí prostředky. Používejte jen specializované prostředky doporučujeme pro olejované podlahy: Bona Oil Soap pro lakované podlahy: Bona leštěnka na parkety
Pokud se budete o dřevo správně starat a jednou za čas podlahu zrenovujete, bude v podstatě nesmrtelná. Nezapomínejte na to, že podlaha je pod velkým náporem a proto pro ni vybírejte ty nejlepší nátěry.