Potřebujete oplotit svůj pozemek, nebo jen má váš starý plot to nejlepší za sebou? Na výběr máte celou řadu možností – klasická pletiva, která se vyznačují nízkou cenou, kovové ploty, které vypadají luxusně, nebo dřevěné ploty, které zase perfektně zapadnou do zahrady. Dřevěná zástěna je poměrně jednoduchá na montáž a zajistí vám plné soukromí před kolemjdoucími z ulice i před sousedy.
Obsah:
Stavba dřevěného plotu – co budeme potřebovat
Před stavbou samotného plotu je nutné nakoupit si potřebný materiál, který budete na stavbu potřebovat. Zajistěte si vše, tak abyste se nemuseli znovu a znovu vracet do obchodu, v případě, že by vám něco chybělo a stavba se tak dále protahovala.
Jestliže chcete stavět plot kolem svého pozemku, můžete se do toho pustit bez stavebního povolení. Není třeba jej vyřizovat. Jestliže váš plot nepřesahuje 2 metry a nesousedí s veřejnou komunikací nebo veřejným prostorem a nachází se v zastavěné oblasti, nemusíte vyřizovat rozhodnutí o umístění stavby a územní souhlas. Ten si v opačném případě budete muset vyřídit na stavebním úřadu.
Rozhodnutí o umístění stavby a územní souhlas se vyřizuje podáním Žádosti o územní souhlas. Ten se řídí stavebním zákonem. Budete k němu potřebovat také souhlas vlastníka vedlejšího pozemku, který sousedí s vaším.
Dřevěné plotové dílce, dřevěné zástěny a tyčky na plot nakoupíte v obchodě specializovaném na dům a zahradu nebo také i na internetu. Jsou různých tvarů a barev. Vyrábějí se z mnoha druhů dřev, buku, dubu, olše a dalších. Dílce jsou ve formě latěk postavených vedle sebe nebo také s proplétaných lamel s různými ozdobnými prvky.
Materiál na stavbu dřevěného plotu
Materiál na stavbu plotu obsahuje plotové laťky, desky nebo zástěny, tyčky na plot, branku, spojovací materiál, jako jsou vruty a šroubky, dále pak nářadí. Budete potřebovat rovněž vzpěry, napínací tyče, popřípadě vázací dráty a také beton.
Zvolte jemnější typ betonu s menšími kamínky pro přesnější zaměření a upevnění tyček. Než započnete se samotnou stavbou plotu, bude třeba si vyhloubit do země díry na vylití betonu, takže přibalte i rýč a lopatu.
Nářadí na stavbu dřevěného plotu
Nářadí, které budete potřebovat je především spojovací materiál, jako šrouby, vruty a také něco, čím je připevníte, takže šroubovák. Koupené laťky bude třeba nařezat, na to použijete pilu a obrousit konce, k čemuž vám poslouží brusný papír nebo bruska na dřevo. Nutný je také metr a vodováha.
Pořiďte si i kleště, ploché kleště, vrták do země a pěchovadlo na beton, případně dřevěné desky na stabilizaci betonu, jestliže chcete vytvořit betonový základ po celé délce plotu.
Jaké máme možnosti u dřevěných plotů?
Plaňky na plot, aneb plotovky jsou jednotlivé díly, které se navzájem spojují spojovacím materiálem. Budete potřebovat vruty a šroubovák. Vyrábějí se v různých délkách, tak abyste si je mohli upravit na svou požadovanou délku, jakou chcete.
Prkna na plot bývají smrková nebo také plastová či směsí dřeva a plastu. Smrková prkna jsou z neošetřeného dřeva, které budete muset po namontování natřít a ošetřit lakem. Jsou velmi pěkná a práce s nimi je praktická a jednoduchá. Existují také desky na plot, které se přimontují ne svisle, ale podélně. Mezi deskami na plot zpravidla nebývá prostor, jako mezi plaňkami a plot je plný. Nejde tak přes něj vůbec vidět, což je výhodnější, chcete-li si zachovat soukromí.
Dřevěné plotové zástěny jsou praktické a snadné k namontování. Nemusíte se dlouze zabývat skládáním latěk nebo desek na plot, stačí si koupit hotovu zástěnu, která má také ozdobné prvky.
Jak postavit plot – návod
Zahradní ploty se staví velmi snadno, je to jednodušší než postavit například zahradní domek. Dřevěné laťky může zastoupit dřevěné plotové pole, které má snadnější montáž. Neprůhledný plot koupíte kdekoliv v hobby obchodech.
Postup pro výstavbu plotu je následující:
- Nejprve vyměříme, kde bude plot stát. Nezapomeňte se přitom držet vlastního pozemku a myslete také na různé překážky jako jsou stromy a podobně – hlavně v souvislosti s kopáním děr na nosné tyče.
- Když máme vyměřené rozptyly jednotlivých tyčí a označená místa pro jejich umístění, vykopeme jámy. Ty musejí být dostatečně hluboké i široké – tyče budeme zalévat betonem. Máme-li základní tyčky dřevěné, nezapomínáme ani na ošetření dřeva.
- Po vykopání jam zapustíme tyče do země a zalijeme betonem. Ten je nutné nechat dle návodu řádně vyschnout. Teprve poté můžeme pokračovat v montáži. Alternativou pro zalévání tyčí do země mohou být patky, do kterých se následně tyče našroubují.
Další postup už závisí na konkrétním provedení plotu. Jednotlivé desky je teď nutné se základovými tyčemi spojit. Ať už se jedná o klasické plotovky, celkové zástěny či WPC nebo dřevěné desky k umístěný ve vodorovné poloze, vždy montujeme plotové prvky pomocí kotvy a šroubovacích patek a použijeme dostatečně dlouhé šrouby. Ve většině případů se na každou stranu umístí dva plotové držáky. Máte-li zakoupený již předpřipravený plot k instalaci, dodržujte pokyny výrobce.
Nakonec umístíme plotovou branku a máme hotovo.
Jak ošetřit plot
Čím natřít dřevěný plot? Barva na dřevěný plot je v různých provedeních, hezké je podpořit strukturu dřeva a nenanášet velké vrstvy neprůhledných barev na dřevo, přes které nejde kresba dřeva vidět. Využijte tedy spíše olejové nebo syntetické lazury, před nátěrem však nezapomeňte na impregnaci.
Pokud máte doma plot se starým nátěrem a chtěli byste jej obnovit, vyberte si krycí barvu na dřevo. Z těchto barev doporučujeme barvy Tikkurila Opaque nebo selské barvy značky Osmo.