Vosk má v péči o dřevo velmi dlouhou historii a po celou dlouhou dobu neztratil na oblibě. Oproti lakovým nátěrům vosk pronikne do dřeva, vytvoří na jeho povrchu ochranný film, a přitom mu dokáže zachovat původní přirozený vzhled. Obrovskou výhodou, kterou přináší voskování dřeva, je snadná obnova nátěru, široká nabídka odstínů pro každý druh dřeva, ale hlavně to, že na nanášení vosku nemusí být zájemce o tuto techniku ošetření dřeva odborníkem.
Vosky na dřevo zaručí, že výrobky ze dřeva budou mít dlouhou životnost, a přitom budou stále krásné. Co vše tedy vosk nabízí, pro jaké dřevo se hodí a jak je vhodné postupovat při jeho nanášení?
Trocha historie aneb voskové nátěry dříve a dnes
Původní voskové nátěry se od těch dnešních značně odlišují. Dříve se používal včelí vosk, který se nastrouhal, ve vodní lázni se rozpustil v terpentýnu, a poté se štětcem přenesl na nábytek. Vosk se nechal zaschnout a pak bylo nutno ošetřený povrch vyleštit flanelovým hadříkem nebo měkčím kartáčkem. Včelí vosk na dřevo bylo potřeba neustále otírat a leštit, protože na něm bylo vidět všechny doteky. Proto se včelí vosk na nábytek obohacoval fermeží, pryskyřicí či roztokem šelaku. Čistý včelí vosk na nábytek vytváří na povrchu dřeva jedinečnou a elegantní úpravu. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál, hodí se například na historický nábytek. Jeho nevýhodou je však krátká trvanlivost a v teplejších podmínkách rychle měkne. Proto se v současnosti využívá jako základ jiný typ vosku.
Současné kvalitní vosky lze použít okamžitě
Kvalita a trvanlivost se u současných vosků pojí s pohodlným nanášením. Okamžité použití bez nutnosti předcházejících příprav je velkou výhodou. Nejčastěji využívaným základem těchto vosků je vosk karnauba. Ten vyniká tvrdostí. Protože se jedná o tvrdý vosk na dřevo, je odolnější vůči poškození, ale je potřeba více trpělivosti při jeho nanášení. Je možné využít také směs z obou vosků, jak včelího, tak karnauby. Některé vosky lze rozehřát a pak je nanášet pomocí pistole.
Zájem o oleje a vosky na dřevo stále roste a jsou zcela rovnocenné inovovaným nábytkovým lakům. Vosk i voskový olej na dřevo zachovávají dřevu jeho přirozené vlastnosti, nezatěžují životní prostředí a neobsahují alergeny. Navíc zaručují také příjemný dotyk. Dají se použít v podstatě na většinu druhů dřeva a nábytku, je jedno, zda jde o renovace truhly, starožitného příborníku, židle či o renovace stolu z dřevotřísky s dřevěnou dýhou na povrchu. Použití není pouze vnitřní, k dispozici je i vosk na dřevo venkovní. Vosky mohou být tekuté, pastové nebo zformované do tyčinek. Zvolit si můžete bezbarvý vosk, vosk jantarový, bílý vosk na dřevo nebo opravný vosk na dřevo v patřičných odstínech.
Jak na samotné voskování
Podle toho, o jaké dřevo se jedná, můžete zvolit olej na dřevo s voskem nebo přímo vosk na dřevo. Postup se pak řídí podle kvality a stáří materiálu.
- Vosk se vždy nanáší pouze na očištěné a správně obroušené dřevo.
- K nanesení vosku se používá hadřík, štětec nebo nástřik.
- Nanese se na menší plochu a hned se roztírá. Nechá se zaschnout a hned se musí rozleštit.
- Na malé plochy lze použít flanel, na větší je zapotřebí třeba bruska s kotoučem.
- Celý postup je potřeba zopakovat a nanést druhou vrstvu, ne však dříve než za 24 hodin.
- Pokud by se jednalo o měkké dřevo nebo plochy, které jsou hodně používané, lze nanést ještě třetí vrstvu.
- Plocha by měla vypadat jednolitě.
- Jestliže se po čase poškodí, je možné toto místo lehce přebrousit a znovu nanést vosk.
- Při použití včelího vosku je vhodné přidat ředidlo, jinak by leštění bylo namáhavé.
Poškození lze snadno opravit
Pro drobnější poškození jako různé vrypy a podobně lze použít opravnou voskovou tyčinku nebo retušovací tužku. Proto jsou v nabídce opravné voskové tyčinky mnoha odstínů. Maličký kousek voskové hmoty se oddělí, prohněte se v ruce, aby se změkčil, a poté se zatlačí do místa poškození. Povrch je pak potřeba uhladit. Jedná-li se o často využívané místo, hodí se šelakové tyčinky. Ty jsou odolnější. Pro nanesení je potřeba páječka nebo horkovzdušná pistole, hmota musí být tekutá. Po nanesení na povrch je nutno hmotu uhladit a přebytek po zaschnutí obrousit. Pak je možno upravit barvy nebo použít také lak. Voskem lze odstranit i některé skvrny od alkoholu nebo vody, ale tento postup nefunguje při poleptání povrchu.
Vosk na nábytek přináší řadu výhod
Dřevo, které bylo ošetřeno voskem, má řadu předností. Nemá uzavřený povrch, dýchá a reguluje vlhkost místnosti, je odolné při běžném používání. Ošetřený povrch nezesvětlá, dřevo si zachovává kresbu a přirozený vzhled, nábytek je příjemný na dotek a na povrchu hladký a matný. Na vosk lze použít ředidlo a odstranit ho. Je ochranou před vodou. Ta se sice okamžitě nevsákne, ale je potřeba ji rychle utřít. Nábytek a obecně dřevo ošetřené voskem je příjemné a má elegantní vzhled. I nanesení a údržba jsou jednoduché a práce s voskem se není třeba bát, pokud bude dodržen správný postup.