Nábytek z kvalitního dřeva vydrží staletí, někdy je ale třeba mu pomoci renovací. Nový nátěr nebo patina vám pomůže rozsvítit staré skříně, stoly nebo poličky a navíc je tak můžete upravit přesně k obrazu svému. Vrhněte se do renovace nábytku se správnými barvami a vybavením.
Obsah:
- Proč renovovat a nekupovat?
- Opravujte nábytek z půdy, chalupy nebo bazaru
- Renovace nábytku svépomocí ve 4 krocích
- Začněte broušením
- Opravte spáry a prohlubně
- Nátěr starého nábytku
- Správní doba schnutí a závěrečné úpravy
- Tipy a triky na renovaci nábytku
Proč renovovat a nekupovat?
Renovace starého nábytku je čím dál populárnější. Nábytek ze starého dřeva má své kouzlo a potenciál dobře sloužit další roky. Jaké jsou tedy nejčastější důvody, proč se pustit do renovace nábytku?
- Originalita – restaurování starého nábytku vytváří skvosty, které v žádné jiné domácnosti nejsou
- Vztah k nábytku – možná přemýšlíte co udělat s tou legendární skříní po babičce, do které jste se jako děti schovávali? Nábytek, který s vámi určitou dobu žije, získává své příběhy a není nic jednoduššího, než mu dát další šanci
- Úspora peněz – renovace starého kusu nábytku vám ušetří mnoho peněz za nový. Nebudete potřebovat žádné úvěry, ani půjčky. Investovat budete muset jen do barev a případně štětců, nebo brusného papíru. Hlavně u větších kusů nábytku se to opravdu vyplatí. Kolik byste zaplatili na designérskou originální skříň?
- Chalupářský nábytek – v případě, že hledáte vybavení na chatu nebo chalupu, renovace nábytku je ideální řešení. Nebudete muset utrácet za nový nábytek a půdy starých chalup jsou často plné různých pokladů.
Opravujte nábytek z půdy, chalupy nebo bazaru
Když se budete rozhodovat, pro opravu nábytku, přihlížejte hlavně ke stavu dřeva. Zkontrolujte, zda není moc polámané a zohýbané. Drobné praskliny je možné snadno opravit, ale větší poškození je už problematické.
Kde takový nábytek na renovaci shánět? Pokud nemáte doma nějaký už vybraný kousek na renovaci, ale láká vás možnost vytvořit si originální skříně, postele a stolky i tak, zkuste se vydat do nejbližšího bazaru nebo starožitnictví. Případně prozkoumejte internetové bazary a Marketplace na Facebooku.
Skvělé je také hledat na starých chalupách, nebo u babičky na půdě. Pokud máte nějakého příbuzného, který se zbavuje starého nábytku, poproste ho, jestli byste si jej mohli prohlédnout a případně odkoupit.
Lidé se často zbavují starého nábytku, který má ještě velký potenicál. Starý nábytek je z mnohem kvalitního dřeva než sériové vyráběné kusy dnes a proto bude po renovaci bytelnější a kvalitnější.
Renovace nábytku svépomocí ve 4 krocích
1. Začněte broušením
Ještě než se pustíte do natírání nábytku, obruste z něj starý nátěr. Stará barva na nábytek musí pryč. Stejně tak se broušením zbavíte veškeré špíny. Pro broušení zvolte brusný papír a případně drátěný kartáč. Při broušení léta jemný prach, myslete na své zdraví a mějte na nose a ústech pomůcku na ochranu dýchacích cest.
2. Opravte spáry a prohlubně
Další krok k tomu udělat ze starého nábytku nový, bude podrobná obhlídka dřeva. Podívejte se, zda nejsou někde otevřené spáry, praskliny nebo prohlubně. Všechny takové nedokonalosti opravte pomocí tmelu.
Prasklinu tmelte vždy když je dobře vyčištěná. Naneste do ní tmel pomocí špachtle tak, aby mírně přesahoval přes okraj. Hlubší spáry tmelte ve více vrstvách.
3. Nátěr starého nábytku
Začíná ta nejlepší část, je čas vybrat barvy na nábytek a začít natírat.
Čím natřít dřevo v interiéru? Ideální jsou barvy bez ředitel, které nemají nepříjemný zápach. Pro natírání nábytku doporučujeme tvrdé voskové oleje, nebo laky.
Pokud chcete dřevu zanechat jeho původní strukturu, vybírejte voskové oleje, které jen podpoří přírodní kresbu dřeva a dodají mu požadovaný mat nebo lesk. Tvrdé voskové oleje od Osmo, jsou přírodní barvy, které jsou velmi příjemné na dotek i práci a po natření odpuzují vodu a odolávají i alkoholickým nápojům. Navíc jejich aplikace je velmi jednoduchá, nemusíte k ním přidávat žádný základní nátěr ani nevyžadují mezizbrus.
Náš tip: Na nábytek bychom volili Tvrdý voskový olej Rapid, nebo Tvrdý voskový olej Expres s rychlejším schnutím. |
Další přírodní nátěr pro renovaci nábytku je Top olej. Ten je určený speciálně na nábytek a pracovní desky. Je navíc certifikovaný pro styk s potravinami, proto jej můžete použít i na kuchyňské desky. Nanášejte jej štětcem nebo válečkem ve dvou vrstvách. Může být také použit jako závěrečné ošetření po barevném oleji.
Lak na nábytek vám také pomůže zachovat přirozenou strukturu dřeva, ale zároveň jej ochrání. Laky můžete vybírat matné nebo lesklé.
Pokud renovujete starší dětský nábytek, např. postýlku, nezapomeňte sáhnout po nátěru, který je odolává dětským slinám a je zdravotně nezávadný.
Pokud chcete natřít nábytek na bílo, nebo na jinou barvu, hledejte v kategorii krycí barvy. Z krycích barev do interiéru bychom doporučili nátěr Tikkurila Valtti Opaque, která skvěle kryje a můžete si u ní vybrat z téměř nekonečného vzorníku.
4. Správná doba schnutí a závěrečné úpravy
Jestli se za úspěšnou renovací nábytku skrývá nějaké tajemství, tak je to trpělivost. Každý nátěr musí kvalitně zaschnout.
Voskové oleje schnou většinou 4 - 5 hodin. Rychleschnoucí olej Expres 2 - 3 hodiny. Některé barvy ale vyžadují i 8 - 10 hodin. Vždy se řidte instrukcemi na obale.
Vždy dejte dřevu dostatek času, aby nátěr zcela zaschnul a poté zhodnoťte, zda je potřeba nanést ještě další vrstvu. Pokud potřebujete schnutí urychlit, můžete použít tužidlo.
Když jste si jistí, že je barva na nábytku opravdu suchá a nikde není třeba ji opravit, gratulujeme, nový nábytek je na světě a můžete mu jít najít místo.
Tipy a triky pro renovaci nábytku
Abychom si to shrnuli a vám se práce na restaurování nábytku vydařila, doplníme náš návod ještě o pár tipů a triků z praxe.
- Nátěr provádějte vždy podél struktury dřeva
- Pokud to jde, natírejte všechny plochy ve vodorovné poloze
- Obsah plechovek vždy před natíráním důkladně promíchejte
- Případné chyby opravujte co nejdříve ještě v mokré barvě.
- Neuspěchejte dobu schnutí nátěru
- Při práci s měkkými dřevinami je vhodné po zaschnutí prvního nátěru vyhladit povrch padováním.
Nábytek ze starého dřeva má své kouzlo a potenciál dobře sloužit další roky. Krásně vypadá v interiéru v historickém stylu, kde se bude vyjímat v kombinaci s tradičním křišťálovým lustrem a dalšími historickými doplňky.
Podívejte se na video s inspirací, jak jemožní orpavti starý vintage stolek.