Jak se zbavit plísně na zdi a nábytku?

Odsunuli jste nábytek, prohlížíte stěny bytu, chaty, kůlny či pergoly a zjišťujete, že zde máte nezvaného hosta, plíseň? Plísně se vyskytují všude kolem nás, ovšem na zdech a na dřevě tam, kde trávíme čas, ji rozhodně nechceme. Jak se takové plísně efektivně zbavit? Plíseň na zdi či plíseň na dřevě vypadají odpudivě, ale také negativně ovlivňují naše zdraví. Můžete použít mechanické nebo profesionální způsoby odstranění, lze se obrátit na profesionály nebo zkusit některé triky babiček, ale nejdůležitější je zaměřit se na příčiny, proč vůbec ke vzniku plísně dochází a zda bude možné odstranit příčiny jejího vzniku.

Obsah:

Kde všude hledat plíseň

I když ještě není plíseň vidět, můžete ji cítit. Charakteristický pach vás upozorní na to, že máte plíseň v bytě nebo plíseň v domě. Kde se s plísní setkáte nejčastěji? Schovává se za nábytkem, za obklady, postřehnout můžete plíseň na oknech, okolo vodovodních baterií nebo plíseň v koupelněRohy místností, obvodové zdi v části u podlahy, dveře a další – to jsou místa, kde bude pravděpodobně nutná likvidace plísně. I plísní je však více druhů, k nejškodlivějším a nejnápadnějším patří černá plíseň na zdi, na dřevě, plastu, sádrokartonu, zkrátka všude. Podhoubí plísní může mít různou barvu, na napadeném materiálu pak vytváří barevné ostrůvky. Proti plísním je pak potřeba rázně zakročit v zájmu vlastního zdraví.

Plíseň 2

Plísně v bytě = zdravotní problémy

S plísněmi v bytě se vystavujete mnoha zdravotním rizikům. To je určitě dobrý důvod k tomu, abyste se začali zajímat o to, jak se plísně efektivně zbavit, jaké jsou vůbec možnosti boje proti plísni, zda pomůže sanační nátěr proti plísni, postřik proti plísni a podobné prostředky.

Příznaky problémů s plísněmi jsou například rýma, slzivé oči, kašel a další příznaky, které se často shodují s alergickými. Při delším pobytu mohou přijít bolesti hlavy, nevolnost, vyrážka, únava, problémy soustředit se. Některé druhy plísní mohou být i příčinou vzniku rakoviny nebo mohou vést až k infarktu. Proto je potřeba přistoupit k radikálním opatřením, jak odstranit plíseň na zdi. Likvidace nebývá tak účinná, jako odstranění příčin.

Jak odstranit plíseň – zaměřte se na příčiny

Výskyt plísňových spor je v určitém množství normální, ovšem pokud se začnou příliš množit, nastává problém. Příčinou může být například přílišná kondenzace vlhkosti ve zdivu po obvodu stavby, málo světla, vlhký vzduch v místnosti nebo vysoká teplota, méně kvalitní okna z plastu či jejich zanedbaná údržba, nábytek těsně u zdi, problémy s větráním, chyby vzniklé při stavbě. Někdy pomůže protiplísňový nátěr zdiva, to je řešením například při kondenzaci vlhkosti v obvodovém zdivu. Problémy se objevují především v průběhu topné sezóny. Velmi často je příčinou plísní příliš mnoho vlhka ve vzduchu. Vlhkost se srazí na zdech a vytvoří se mapy na omítce. Později zde vznikají plísně. To je typické například pro kuchyně nebo pro koupelny. Někdy jsou příčinou i akvária nebo více květin. Vzdušnou vlhkost signalizují například orosená okna. Jak na plíseň tohoto typu? Pořiďte si odvlhčovač nebo patřičně větrejte.

Stavba, plasty, nábytek

Některé příčiny vzniku plísní lze odstranit snadno, u jiných je to těžší. Nedostatek světla se řeší obtížně, stavební chyby se však dají řešit pouze za značných finančních nákladů. Plísně vznikají kvůli tepelným mostům, a ty zase kvůli chybějící nebo špatně provedené izolaci či vzlínající vodě nebo nevhodné volbě materiálu pro stavbu. V těchto případech je nutné podřezání zdiva nebo injektáže. Větrání zase může pomoci při příliš vysoké teplotě vzduchu uvnitř bytu. Pozor na plastová okna, ta mají plastové kanálky pro odvod vlhkosti. Pokud jsou tyto otvory ucpané, zůstává vlhkost uvnitř. Nábytek těsně u zdi je příčinou, že zeď nemůže dýchat, podobně jako špatné větrání.

Jak se zbavit vlhkosti a jak na plíseň

bochemit na plisne 2

Co na plíseň na zdi a jak na odstranění plísně ze zdi? Ideální volbou je prevence, tzn. zajištění takových podmínek, aby ke vzniku plísně vůbec nedošlo.

Co však dělat, když už plíseň vznikla? Způsobů je více, volte takový, který je ideální podle zasažené plochy a případně druhu plísně. Jak se zbavit plísně mechanicky? Tento způsob je vhodný pro menší prostor a určitě budete potřebovat ochranné pomůcky a spoustu větrání. Použijte postřik, odstraňte vlhkou omítku a na novou omítku použijte protiplísňový nátěr zdiva. Způsobů, jak na plíseň na zdi, je více.

Lze využít chemii, přípravky s obsahem chlóru nebo bez něj. Použijte např. Bochemit proti plísním. Jak se zbavit plísně méně agresivněji? Přípravky bez chloru vyžadují více aplikací, ale pracuje se s nimi bezpečněji.

Babské rady na plíseň na zdi

Již naše babičky se snažily problémy s plísněmi řešit. Využívaly k tomu běžně dostupné domácí prostředky. Účinná je například kašička z jedlé sody s vodou, modrá skalice, hašené vápno a podobně. Mnohem účinnější jsou však protiplísňové nátěry nebo stěrky, které mají silné termoizolační vlastnosti. Teplo po zdi rozvádějí rovnoměrně, nasají do sebe vlhkost a tu pak odvedou nebo nechají vyschnout. Nátěry nejsou složité a zvládne je i šikovný kutil. Plísni na dřevě je potřeba předcházet, například impregnací nebo nalakováním