Jak vdechnout nový život lakovanému dřevu

Vlastníte starý nábytek nebo jste ho získali dědictvím či jako výhodnou koupi, ale nevypadá přesně tak, jak byste chtěli? Domníváte se, že lakované dřevo není možno přetřít, a že tedy lakovaný dřevěný nábytek nelze renovovat nebo dokonce změnit jeho barvu? Pokud dodržíte určitá pravidla, jak přetřít lakované dřevo, můžete se pustit třeba do renovace starých židlí, renovace dřevěného obložení a obecně oživit nábytek ze starého dřeva. Můžete tak získat barevný nábytek nebo se zachová původní barva nábytku. Jak zrenovovat starý nábytek a jaká by měla být barva na lakované dřevo? A jak má probíhat natírání nábytku?

Začněte důkladnou prohlídkou

zahradni_nabytek

Vybraný kus nábytku si nejdříve důkladně prohlédněte a zhodnoťte jeho stav. Bude potřeba pouhá oprava nebo je nutné přetírat? Rozhodli jste se pro nátěr? Pak zvažte pečlivě, jaká barva na nábytek pro vás bude tou pravou. Nemusíte pracovat jen se dřevem, možný je i nátěr dýhovaného nábytku. Barva musí ladit s ostatním nábytkem i dalšími věcmi v interiéru. Oblíbený je například nábytek v bílé barvě nebo pastelových barvách, ale záleží zcela na vaší volbě. Máte vybranou barvu na dřevo? Pak ji kupte, ale mějte na paměti, že to zdaleka není všechno. Pořiďte také igelitovou podložku, hadříky na otírání, váleček na barvy, štětce, rukavice, brusný papír, tmel na dřevo a také lak na nábytek.

Vyberte kvalitní barvu

Jakou barvu byste měli vybrat? Buď tu, která je ředitelná vodou, nebo tu, která se ředí ředidlem. Nabídka na trhu je široká, ke každé barvě se nabízí celá řada odstínů. Vyšší kvalitu mají barvy ředitelné ředidlem. Ty jsou vhodné především do prostor, kde na nábytek působí venkovní počasí. Nábytek do interiéru můžete natírat barvami ředitelnými vodou. Práce s nimi je navíc snadnější. Při práci s ředidlem navíc musíte intenzivně větrat a při práci byste měli používat ochranný respirátor. Podle zvolené barvy vyberte také lak na nábytek. Ten může sloužit jako základní vrstva a po nátěru pak pro získání vyššího lesku. U lesklých barev ho není potřeba.

Jak renovovat nábytek – příprava

remmers_dub-rustik 2

Ať přemýšlíte o tom, jak natřít nábytek z dřevotřísky nebo jak natřít nábytek na bílo, příprava a začátek postupu budou vždy stejné.

  • Připravte si pracovní místo a zakryjte podlahu.
  • Odmontujte všechny doplňky.
  • Pak bude potřeba odstranit starý nátěr, obrušovat lze buď bruskou, nebo brusným papírem, popřípadě můžete použít horkovzdušnou pistoli. V drogerii lze také zakoupit odstraňovač starých nátěrů. Bruska vám však pomůže zarovnat ošetřovaný povrch.
  • Objeví-li se praskliny, je potřeba je zatmelit.
  • Vytvrzený tmel je pak nutno ještě zabrousit.
  • Hladký povrch se otře vlhkým hadříkem a před nátěrem ještě lihem či ředidlem.
  • Jako základový nátěr můžete použít lak na dřevo. Ten se nanáší štětcem nebo válečkem, záleží na velikosti a členitosti plochy. Výhodou laku je to, že rychle schne. Jinak začněte přímo nátěrem.

Postup natírání

Na natírání si připravte i oblečení, kterého vám nebude líto, když ho zamažete. Natírejte štětcem nebo válečkem a pouze v tenkých vrstvách. Po prvním nátěru počkejte, až barvy zaschnou. Vodou ředitelné barvy schnou rychleji a práce s nimi je snadná. Barvy ředitelné ředidlem schnou déle a méně zruční lidé s nimi mohou mít problémy.

Až budete mít hotové oba nátěry, nechte natřené dřevo ještě pořádně vyschnout. Po dvou až třech dnech můžete dřevo ještě nalakovat. Nátěr jen lehce přelakujete a necháte důkladně zaschnout. Pak už zbývá jen přimontovat zpět úchytky a další doplňky a máte hotovo.