S blížícím se jarem máme často pocit, že náš byt potřebuje prosvětlit a rozjasnit. To nám umožní právě činnost, které se mnozí lidé obávají, vymalování bytu. Pokud se však dobře připravíte a zvolíte správný postup, zvládnete malování bytu bez větších obtíží sami. Stačí si vše promyslet, vybrat vhodné potřeby na malování pokojů, ty správné barvy na malování a můžete se pustit do práce. Nezapomínejte i na další přínos malování. Čerstvá výmalba je nejen krásná a voňavá, ale také snižuje prašnost a působí jako dezinfekce. Má příznivý vliv na psychiku člověka a dělá z bytu skutečný domov, ve kterém se budete cítit pohodlně a spokojeně.
Obsah:
- Kdy vymalovat pokoj?
- Jak často malovat?
- Potřeby pro malování
- Jak vybrat barvu na zeď?
- Penetrace před malbou je základ
- Malovat štětcem nebo válečkem?
Kdy je nejlepší doba na malování pokojů
Malování bytu je možné celoročně, pokud budete patřičně větrat a hodně topit, není problémem ani zimní vymalování pokoje. Ideální je, když mrzne a současně je venku slunečno. Vzduch je pak suchý a umožňuje rychlé vyschnutí zdí.
Za deštivých dnů je lepší malování interiérů přesunout na čas, kdy nebude tak vlhko. Důležité je také odhadnout, jak dlouho vám bude trvat příprava, samotné provedení a následný úklid. Využijte třeba prodloužený víkend nebo k víkendu připojte den či dva dovolené.
Přemýšlíte, jak vymalovat celý byt? Postupujte po jednotlivých místnostech, naplánujte si škrabání zdí, malování stěn i malování stropu. Na volné dny si vždy naplánujte jednu místnost a klidně udělejte pauzu. Pustit se do celého bytu najednou bývá náročné nejen na čas, ale také na energii.
Jak často by se mělo malovat
Není dané žádné pravidlo, jak často by se mělo malovat. Někdo maluje jednou za pět let, někdo každé dva roky. Jiní lidé malují podle místností, záleží také na tom, jaké barvy se použijí. Voděodolné barvy vydrží déle, jsou výbornou volbou, jak vymalovat kuchyň nebo jak vymalovat chodbu. Navíc odstranění staré malby a nové barvy na malování bytu zcela mění prostředí, což může být velmi pozitivní pro náš psychický stav.
Nová barva na zdi nejen navozuje pocit čistoty, ale odstraní prach a vydezinfikuje. Proto je vhodnější malovat častěji, ale záleží na každém obyvateli bytu, pro jakou četnost malování se rozhodne. A od rozhodnutí k činu stačí jen malý krok – ovšem s důkladnou přípravou.
Připravte si potřeby pro malování
Něco již jistě máte doma, zvláště pokud už jste někdy sami malovali. Vždy se však kupuje barva na malování a penetrace zdi. Pokud nemáte patřičné nástroje, budete ještě pořizovat štětky, štětce či válečky. Pokud nevíte, jaký váleček na malování vybrat, co použít na škrabání omítky, jaký penetrační nátěr před malováním použít a podobně, určitě vám rádi poradí odborníci. Hodit se mohou i zakrývací fólie a pásky, škrabky, sádra, hladítko, špachtle, mýdlo nebo odstraňovač skvrn a smirkový papír.
Plánujete si, jak vymalovat pokoj, jak vymalovat ložnici nebo jak vymalovat dětský pokoj, kuchyň a další místnosti? Možná by se vám hodila i stříkací pistole, zvláště, bude-li se jednat o větší plochy.
Výběr barev se řídí podkladem
K tomu, jak malovat, aby byl výsledek dokonalý, určitě patří výběr správných barev. Nátěrové hmoty musíte vybírat podle toho, na jaký podklad je použijete. Záleží na tom, jakou odolnost má váš nátěr mít, zda má být matný nebo lesklý a také na krycí síle. Je potřeba spočítat plochu a přidat malou rezervu, aby se nestalo, že vám barva dojde těsně před dokončením nátěru. Navíc se dodatečně těžko namíchá zcela stejný odstín. Je také vhodné schovat si zbytek barvy pro pozdější opravy. Určitě se vyplatí poradit se s odborníkem, některé z barev mohou být parotěsné, jiné zase mají různé způsoby nanášení. Výběr moderních nátěrových barev je velice široký, nabídka odstínů obrovská, a to platí i o bílé barvě.
Jakou barvou vymalovat obývák? Barvy do pokoje bývají právě bílé nebo pastelové, někdy je výrazná pouze jedna stěna. Výběr samotné barvy na zdi záleží zcela na vás, vyplatí se však nekombinovat více než dvě barvy v jedné místnosti a nemíchat ani více technik malování. Výjimkou může být místnost, kde se očekává malování na zeď. Dětský pokoj vyžaduje nejodolnější barvy a ideálně omyvatelné barvy, jinak musíte počítat s častější výmalbou. Zrovna tak je vhodná omyvatelná malba na chodbu.
Podklad před penetrací je nutno důkladně připravit
Jako první krok musíte odstranit starší malbu, která příliš nedrží. To je základní příprava zdi před malováním.
Jak oškrábat starou malbu? To můžete učinit nasucho nebo po navlhčení zdi. Jestliže nebudete provádět škrábání zdi před malováním, je vhodné mytí stěn mýdlovou vodou. K tomu, jak oškrabat zeď, se hodí speciální škrabka. Po jejím použití musíte zdi alespoň omést košťátkem. Pak přijde čas na nanesení penetrace před malováním. Nátěr se většinou provádí v jedné vrstvě, u více poškozených zdí je potřeba penetrační nátěr před malováním opakovat. Všechny nerovnosti je nutné odstranit stěrkou nebo zasádrovat a poté přebrousit. Pak už se můžeme pustit do malování. Počítejte se dvěma vrstvami barev, jen ve výjimečných případech je potřeba tří vrstev.
Váleček nebo štětka?
Ještě předtím, než budete přemýšlet o tom, jak vymalovat obývák, jak vymalovat strop, jak na kuchyň nebo chodbu, se musíte rozhodnout, zda použijete klasickou štětku nebo vsadíte na malování válečkem. Výběr se bude řídit tím, jak zdatní malíři jste, ale také podle povrchu, který bude natírán, a podle druhu používané barvy. Výběr nářadí ovšem musíte přizpůsobit povrchu stěn a druhu barvy, se kterou budeme pracovat. Rizikem u malování štětkou je flekatá malba, šmouhy při malování. Malovat se štětkou, aniž by vznikly fleky na zdi po malování, vyžaduje určitou praxi. Kromě základu, tedy štětky nebo válečku, budete potřebovat ještě menší štětce s jejichž pomocí se dostanete i do obtížněji dostupných míst.
Jak malovat válečkem? Válečky se hodí především pro vymalování větších ploch. Jestliže tedy uvažujete, jak vymalovat obývací pokoj větších rozměrů nebo třeba halu, je váleček tou správnou volbou. Na hladký povrch se hodí váleček s kratšími vlákny, na špatně dostupné plochy lze vybrat válečky se speciálními tvary. Ideální je celá sada různých válečků s otírací mřížkou a teleskopickou tyčí. Další možností je stříkací pistole, zde je však potřeba důkladně zakrýt vše, co zakrýt půjde, při stříkání vzniká velký nepořádek.