Každý rodič si přeje, aby jeho děťátko mělo vždy to nejlepší a nejprospěšnější pro jeho zdraví i správný vývoj. Proto se velmi často nakupují místo plastových hraček hračky dřevěné. Dřevo je také oblíbeným materiálem pro dětské postýlky, drobnější dětský nábytek nebo také hračky, jako třeba dřevěné houpací desky. Jenže zcela bezpečné jsou jen takové dřevěné výrobky, které nejsou opatřené žádnou barvou nebo lakem, či takové, na které byla použita barva a lak, které odpovídají normám na obsah škodlivin.
Tyto normy jsou u produktů pro děti velmi přísné a měly by být schváleny hlavním hygienikem jako vhodné pro dětský nábytek a hračky. Po čase začne každá hračka vykazovat známky opotřebení, dětská postýlka může mít oděrky, popřípadě se barva začne loupat. Není však nutné zbavit se oblíbené hračky či postýlky. Můžete si je renovovat sami a novým nátěrem jim vdechnout další život. Stačí vybrat správný nátěr a dodržet pracovní postup.
Příprava je základem úspěšné renovace
Rozhodli jste se pro obnovu nátěru dřevěných hraček svého potomka? Chcete opravit dětskou postýlku nebo jen změnit její barvu? Pak rozhodně nepodceňte přípravu a pořízení vhodných pomůcek. Připravte si rukavice, sadu štětců potřebných velikostí a zakupte nátěrovou barvu. Ta by měla mít atestaci EN 71.3. Tento atest potvrzuje nezávadnost barvy právě pro děti.
Musíte přece počítat s tím, že dítě bude hračku dávat do úst, okusovat a podobně, takže barva musí odolávat i dětským slinám. Proto je vhodné zvolit tvrdé lazury, voskové oleje či vosky. S nimi získáte nejen barvu, ale i dostatečnou ochranu. Krycí barvy mohou postýlku nebo hračku patřičně rozzářit, takže ošetřovaný výrobek bude vypadat jako nový. Pro tónování se hodí prověřená mořidla. Jestliže hledáte kvalitu, můžete sáhnout třeba po produktech výrobců jako Tikkurila, Osmo nebo Remmers.
Jak začít s nátěrem
Připravit si musíte nejen nástroje, ale i samotný povrch předmětu, který budete renovovat. K očištění povrchu použijte brusný papír a odstraňte všechny zbytky starých barev a laků. Poté otřete vlhkým hadříkem a nechte oschnout. Jestliže má postýlka nebo hračka některé části poškozené nebo se zde vyskytují dírky po hřebíčcích nebo šroubcích, použijte tmel a zaplňte je. Tmel je potřeba nechat zaschnout, popřípadě přebrousit a povrch znovu očistit. Teprve pak je možno nanést první nátěr. Důkladná úprava povrchu je zárukou dokonalého výsledku, zajistí hladkost povrchu a také to, že se barva brzy nezačne olupovat.
Natírání není náročné
Jestliže máte připravený povrch a potřebné pomůcky, začněte s prvním nátěrem. Ten musí zaschnout, což většinou trvá jednu až dvě hodiny. Následuje druhá a popřípadě i třetí vrstva. Každou vrstvu je nutno nechat zaschnout. Před samotným nátěrem by se měla barva řádně promíchat a vždy mezi jednotlivými vrstvami je potřeba nádobu s barvou dobře uzavřít. Také je nutné očistit štětce. Když nátěr zaschne, můžete hračky i postýlku normálně používat.
Mějte však vždy na paměti, že bezpečná musí být jak barva, tak lak. Pokud byste použili běžnou barvu a přetřeli ji atestovaným lakem, nebude to stačit. Děti hračky i postýlku okusují a olizují a časem se mohou dostat pod vrchní vrstvu. Pokud chcete pouze opravovat poškozená místa, lze použít atestovanou barvu ve spreji. Budete tak mít jistotu, že vaše dítě bude při hře i ve spánku v bezpečí.