DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - Ve dnech 28.11. a 29.11. u nás bude probíhat pravidelná roční inventura zboží. Upozorňujeme, že v těchto dnech nebude probíhat expedice a bude uzavřena prodejna. Veškeré objednávky budou neprodleně vykryty v týdnu od 2.12. Děkujeme za pochopení.

Ochrana dřeva: Co dělat, aby dřevěné povrchy vydržely co nejdéle?

Dřevo jako přírodní a organický materiál neustále pracuje a odolává vnějším vlivům tak, jak mu jeho vlastnosti dovolují. Abychom tyto vlastnosti surového dřeva podpořili a pomohli mu odolávat působení vlhkosti, sucha nebo třeba plísní, je dobré použít ještě před prvním použitím výrobku či materiálu na dřevo ochranný nátěr.

To, čím ošetřit dřevo, závisí na mnoha faktorech a osobních preferencích. Jiný nátěr potřebují povrchy v interiéru, jiný v exteriéru, a pro ochranu proti plísním zase používáme jiných produktů, než při ochraně proti dřevokaznému hmyzu nebo vlhkosti. Kromě natírání dřeva je velice důležitá také konstrukční ochrana dřeva, kterou materiál chráníme před příliš vysokou vlhkostí na povrchu i uvnitř.

Jak ošetřit dřevo

Ochrana_dreva 2Ošetření dřeva by mělo být provedeno naprosto automaticky před zahájením jeho využívání, případně i v průběhu jeho života. Konkrétní produkty volíme podle účelu využití materiálu. Impregnace na dřevo může být efektivní ochranou před vlhkostí, škůdci i plísněmi
Existuje však mnohem více možností, jak tyto povrchy chránit. Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.

Jak ošetřit dřevo do země

Pokud máte v plánu začít stavět plot, ohradu, nebo třeba dřevěnou pergolu, můžete se zastavit při otázce ochrany dřeva v zemi. To je totiž nutné ošetřit zcela jiným způsobem než zbytek povrchu. Klasické lazury a jiné nátěry totiž neustálé vlhkosti a působení zeminy příliš dobře neodolávají a nechráněné dřevo tak podléhá zkáze. Jako dobré řešení se mohou jevit různé běžně dostupné přípravky, které mají již v názvu uvedeno, že jsou vhodné pro použití při umístění do země. Nejlepší ochranou jsou však přírodní pryskyřice, oleje nebo dehet.

Čím natřít dřevo v interiéru

Do interiéru používáme přípravky k tomu přímo určené. Povrchy totiž nemusí odolávat takové vlhkosti, UV záření nebo dřevokaznému hmyzu jako venku. Pro použití uvnitř také volíme takové druhy nátěrů, které jsou zdravotně nezávadné nebo mají i dekorativní funkci. Použít lze nátěry a lazury na dřevo do interiéru, ale i přírodní oleje nebo vosky.

Ochrana dřeva proti vodě

jak natrit drevo 3

Voda a vlhkost je asi největší nepřítel všech dřevěných výrobků. Kvůli ní dochází nejen ke změnám barvy a tvaru, ale také k napadení plísněmi, houbami a hnilobou. Impregnace dřeva proti vlhkosti by měla být provedena vždy u materiálů použitých v exteriéru. Ochrana dřeva proti vlhkosti je ale nezbytná i u stavebního materiálu použitého uvnitř, například u dřevěných oken nebo trámů.

Ochrana dřeva proti plísni

K ochraně dřeva proti houbám, hnilobě a plísním se využívají takzvané ochranné nátěry. Ty by měly být použity tam, kde je materiál vystavován nadměrné vlhkosti, tedy zejména v interiéru. Nespoléhejte se pouze na impregnaci dřeva proti vodě nebo konstrukční ochranu; ochrannému nátěru by se neměla vyhnout žádná dřevěná část konstrukce domu při stavbě. V tomto případě jsou výborná také napouštědla, která pronikají póry až do hloubky dřeva, které je takto lépe chráněno.

Ochrana dřeva proti škůdcům

Dřevokazný hmyz je dalších postrachem dřevěných povrchů a konstrukcí. K ochraně dřeva před škůdci se používají nátěry proti dřevokaznému hmyzu. Mezi nejnáchylnější patří dřevěné okenní rámy, ale také střešní trámy.
Při výběru ideálního přípravku k ošetření nemusíme nakupovat kvanta různých balení s různými funkcemi a zaměřením. Velmi populární jsou totiž přípravky, které toho zvládnou víc najednou – naimpregnují tedy dřevo proti vlhkosti i plísním, chrání je před dřevokaznými houbami i hmyzem, a navíc prodlouží jeho životnost. Pozorně však čtěte i etikety – přípravky se mohou lišit i v délce ochrany, způsobu použití, využití pouze na nové nebo i staré dřevo, a tak dále.