Ošetřením dřevěného nábytku prodloužíte jeho životnost

Nábytek

Dřevěný nábytek je stále oblíbenou součástí našich domovů, kanceláří či restaurací. Působí útulně a navozuje spojení s přírodou. Se dřevem se velmi dobře pracuje, nabízí nepřeberné množství použití a při správné péči i dlouholetou životnost. Kvalitní dřevěný nábytek může velmi dobře sloužit i více jak 100 let.

Pravidelná a správná údržba je základ

Pro lakované povrchy nepoužívejte hadříky s dlouhými vlákny a neošetřený povrch nemyjte vodou. Drastické chemické saponáty nebo obyčejné kuchyňské prostředky škrtněte. Stejně tak zapomeňte na kombinaci jedlé sody a octu, povrch dřeva byste mohli nenávratně poškodit. Zapovězené jsou i hrníčky s horkými nápoji nebo rozpálená pánvička. Při stolování vždy používejte ochranné podložky, ubrus určitě nestačí a vypálenému kolečku by nezabránil.

Hloubkové ošetření prodlouží odolnost a stálost

Na každý dřevěný povrch můžete zvolit řadu praktických materiálu. Trh nabízí různé laky, vosky, politury, oleje, syntetické nebo vodou ředitelné barvy, mořidla a další. Takto ošetřené dřevo může být chráněno před poškrábáním, napadením škůdci, plísněmi, poškozením teplem, vlhkostí či sluncem. Druh úpravy zvolte podle umístění a využití nábytku. Pro dětský nábytek sáhněte po přírodním a antialergickém materiálu se speciální atestací, pro pracovní stůl se bude hodit silně odolný lak a pro venkovní nábytek zvolte speciální vosk nebo lazuru.

Mořením změníte původní barvu a zvýrazníte strukturu

Můžete tak zamaskovat nevzhledné fleky nebo úplně změnit vzhled nábytku. Mořením můžete také jen mírně změnit odstín nebo obarvit dřevo na jakoukoliv barvu, třeba tyrkysovou. Zároveň však vždy zůstane viditelná struktura a kresba dřeva. Samotné moření většinou nestačí a je vhodné přidat ještě finální vrstvu ve formě tvrdovoskového oleje nebo laku.

Moridlo

Tvrdovoskový olej se zcela vpije do dřeva a obalí kapiláry zevnitř

Tím ho zpevní a zároveň na povrchu vytvoří tenký ochranný film. Takto ošetřené dřevo je chráněno proti vnějšímu poškození, napadení hmyzem, ale zároveň si nadále zachová přirozený vzhled a zůstane příjemný i na dotek. Pocitově je takový povrch teplejší, sametově jemný a tím mnohem přirozenější, než povrch lakovaný.

Lakování je nejběžnější způsob a dodá nejvyšší odolnost

Kvalitní laky zabezpečí nábytek proti škrábancům a může zaručit i chemickou odolnost. Nábytek zvládne chránit před vodou, lihem i horkem. Je proto vhodný pro hodně namáhaný a často používaný nábytek. Vybírat můžete mezi polyuretanovým a akryluretanovým, průhledným a barevným lakem, lesklým či matným vzhledem. Lze jej využít nejen pro nábytek, ale také pracovní plochy a podlahy. Trendem poslední doby se stává akryluretanový lak díky zvýšené odolnosti proti poškrábání.

Bona

Tenkovrstvou lazuru zvolte pro nábytek určený na terasu a zahradu

Lazura částečně pronikne do dřeva a tvoří ochranný film. Zároveň hezky zvýrazní kresbu dřeva. Při volbě odstínu myslete na to, že čím tmavší odstín zvolíte, tím více tepla bude dřevo přijímat a bude tak náchylnější k praskání. Hodně světlý odstín je však také méně odolný vůči UV záření a nábytek venku pak působením slunečních paprsků šedne až černá.

Ať zvolíte jakoukoliv povrchovou úpravu, nebo ponecháte dřevo čistě bez další úpravy, vždy dodržujte základní zásady pro péči o dřevěný nábytek:

  • bez vhodného ošetření zamezte styku s vodou (koupelna, kuchyň, toaleta)
  • vyhněte se umístění u krbu, kamen a radiátorů
  • nevystavujte dřevěný nábytek přímému slunečnímu záření
  • prach utírejte jenom suchým měkkým hadříkem
  • lakované povrchy utírejte bez silného tlaku
  • větší plochy můžete vysávat s nástavcem s měkkým štětinami
  • k čištění a ošetření povrchu používejte prostředky určené na dřevo
  • při použití jakéhokoliv prostředku postupujte podle pokynů výrobce