Původní klasické panelákové nebo staré dřevěné dveře v rodinných domech jsou většinou sice funkční, ale příliš parády už nenadělají. Nechcete-li v celém interiéru dveře vyměňovat na nové, nebo se vám na těch původních něco líbí, pusťte se do renovace dveří svépomocí. Možností, jak jim vrátit krásný vzhled je hned několik, a zvládne je i laik, takže s chutí do toho!
Obsah článku:
- Jak renovovat dveře
- Tapeta a samolepící fólie na dveře
- Barva na dveře i zárubně
- Lakování dveří
- Jak na renovaci vchodových dveří
- Jak renovovat zárubně
Jak renovovat dveře
Z úvodu tedy víme, že možností renovace starých dveří je hned několik. Z čeho tedy můžeme vybírat?
- tapetování dveří
- použití samolepících fólií
- barvy, mořidla a lazury
- lakování dveří
Ještě předtím, než se pustíme do samotné repase dveří, je nutné odstranit původní nátěr či jinou svrchní vrstvu. K tomu se nejčastěji používá vibrační bruska, kterou se celý povrch zbrousí a je možné jej dále libovolně upravovat. Tento způsob je však nejlepší zvolit u dveří dřevěných, které jsou pouze natřené barvou či lakem.
U dveří z lamina, nebo těch, které jsou potaženy nějakou fólií, je nutné tento svrchní materiál odstranit. Pomůže nám horkovzdušná pistole, špachtle, a nakonec samozřejmě jemný brusný papír pro srovnání povrchu. Horkovzdušnou pistolí postupně nahříváme svrchní materiál, přičemž lepidlo, kterým je připevněn k podkladu, se rozpouští a za pomoci špachtle jej lze poměrně jednoduše odstranit. Horkovzdušná pistole se velmi často používá i k odstranění laku.
K renovaci starých dveří budeme potřebovat také truhlářský tmel vhodný pro dřevěné povrchy. Tím lze opravit případné vady a poškození, které za uplynulá léta dveře utrpěly, nebo které nastanou při broušení. Zapomenout bychom neměli ani na nové kování dveří; nové kliky, zámky i panty dodají dveřím ještě lepší vzhled, a vy se také nebudete muset potýkat se špatně se dovírajícími, vrzajícími dveřmi a nefunkčními zámky.
Tapeta a samolepící folie na dveře
Nejjednodušším způsobem renovace interiérových dveří je použití tapety na dveře nebo samolepící fólie. Škála motivů je skutečně široká, a tak mohou mít dveře jak motiv různých dřev a dekorů, tak realistický vzhled díky fototapetám, nebo se roztomilým motivům mohou stát skvělým doplňkem dětského pokojíčku. Aplikace je skutečně jednoduchá – na předem připravený povrch (tak, jak jsme si zmínili výše) se tapeta za průběžného vyhlazování nalepí a je hotovo!
Barva na dveře i zárubně
Někdy se renovace dveří a zárubní neobejde bez nové barvy na dřevo. Máte-li tento způsob v plánu a rádi byste věděli, jak natřít dveře, čtěte dále.
- Stěžejní je důkladná příprava povrchu.
- Dveře je nutné zbavit veškerého předchozího nátěru či laku a povrch zdrsnit bruskou.
- Dveře máme vždy vysazené z pantů a uložené ve vodorovné poloze.
- Po volbě vhodné barvy na dřevo (nebo jiný materiál, ze kterého jsou vyrobeny) si ji připravíme dle pokynů výrobce a na pomoc si vezmeme širší štětec a malý váleček.
- Dveře natíráme vždy po struktuře dřeva, většinou odshora dolů.
- Postupujeme od středu ke krajům a jednotlivé vrstvy necháme řádně vyschnout.
- Celkem bychom měli vrstvy nanést dvě až tři, podle stavu podkladu i odstínu a kvalitě zvoleného nátěru.
- Co se týče zárubní, měli bychom vždy vycházet z jejich materiálu. U panelákových dveří jsou nejčastěji zárubně z kovu. Proto volíme vhodné nátěry pro kovové povrchy. Pokud máme zárubně dřevěné, můžeme použít stejnou barvu jako na dveře.
Lakování dveří
Přelakovat lze dveře natřené barvou, dveře s papírovou tapetou, namořené povrchy i upravené přírodní dřevo. Laky na dveře však kromě finálního vzhledu mají množství dalších užitečných vlastností. Chrání povrchy proti poškození, vlhkosti, proti ztrátě barvy vlivem UV záření, některé fungují také jako insekticidní a fungicidní přípravky a chrání tak dřevo před hmyzem i dřevokaznými houbami. Natíráme-li přírodní dřevo, je nutné nanést nejprve lak penetrační, a teprve poté lak impregnační.
Renovace vchodových dveří
Co se renovací vchodových dveří týče, postupujeme podobně jako u těch interiérových. V paneláku máme poměrně omezené možnosti. Chceme-li vyměnit zárubně, není to prakticky možné, jelikož jsou často hluboko zalité v panelech. Proto se přistupuje k usazení speciálních „krytů“ zárubní, které lze nainstalovat prakticky bez vrtání a bourání rovnou na původní zárubně.
U vchodových dveří dále postupujeme podle jejich povrchu. V bytových domech se často jedná o dveře z lamina, takže se nejlépe vyplatí použít samolepících fólií. Dřevěné dveře si rozhodně zaslouží nový nátěr, vhodnou barvu vybírejte v kategorii Nátěry do interiéru. Ten se hodí také do míst, kde je nutné zachovat původní ráz, například u památkově chráněných nemovitostí.
Renovace zárubní
Také zárubně není nutné hned měnit za úplně nové a dělat kolem toho neskutečný nepořádek a hluk. Jak jsme si již řekli, u kovových i dřevěných obvykle postačí nový nátěr zárubní. Pokud bychom však poměrně nevzhledné kovové zárubně chtěli „skrýt“ a vyměnit za dřevěné, můžeme přistoupit k instalaci obložek. Ty lze sehnat v různých barvách a dekorech, jejich umístění zabere pouze pár hodin a budou skvěle ladit s dveřmi i interiérem.