Dřevěná prkenná podlaha může být klenotem vašeho domova. Tato krása však potřebuje pravidelnou péči a po delší době intenzivního užívání může dojít i na její renovaci, protože prkna i spodní část prkenné podlahy se opotřebovávají a uvolňují.
Podlahová prkna potřebují zbrousit, zpevnit, některá i vyměnit a položit znovu. Při broušení dřevěné podlahy musíte mít podlahová prkna ve výborném stavu, jinak rekonstrukce staré podlahy nebude úspěšná. Jak se opravuje podlaha z prken a jak se provádí renovace podlah?
Co si připravit pro renovace prkenné podlahy
Jaké nářadí a jaký materiál bude dřevěná prkenná podlaha při opravě vyžadovat?
- Především brusky – talířovou, krajovou, rohovou i válcovou.
- Samozřejmě také šroubovák, kladivo, štětec, smirkový papír různé zrnitosti, záhlubník, váleček na barvu, základní nátěr a vosky a oleje, těsnící materiál, vysavač, lepidlo na dřevěné podlahy, roušku, rukavice a hadry.
- Různé brusky a smirkový papír jsou nutné pro postupné fáze broušení, teprve pak se podlaha napouští. Ne každý má různé brusky doma, je možné vypůjčit si je z půjčovny nářadí.
Pokud již máte veškerý materiál, můžete se pustit do přípravných prací.
Jak začít s přípravnými pracemi
Ideální je začít úklidem místnosti, ve které budete pracovat. Přemístěte nábytek do jiné místnosti a odstraňte všechny podlahové lišty. Pokud někde vyčnívají hřebíky, použijte záhlubník a skryjte je co nejvíce v podlaze. Pokud byly použity šrouby, zkontrolujte, zda nejsou uvolněné, pokud ano, utáhněte je. Všechny dřevěné části, které se uvolnily, přilepte je speciálním lepidlem na podkladovou vrstvu.
Pokud byste ještě chtěli malovat stěny nebo tapetovat, udělejte to ještě předtím, než se pustíte do broušení prkenné podlahy. Čerstvá pokládka dřevěné podlahy by se těmito pracemi mohla poškodit.
Stará prkenná podlaha a obroušení
Prkna na podlahu je potřeba důkladně obrousit, zvláště pokud jsou stará, opotřebovaná a natřená. Chcete-li obnovit původní vzhled a zvýraznit kresbu dřeva, budete muset celou plochu důkladně zbrousit, postupně a několikrát. Brousit je nutno čtyřikrát až pětkrát, používají se smirkové papíry s různou zrnitostí, od 16 do 120.
Naposledy se vždy provádí velmi jemné dobroušení. Volba počtu broušení a zrnitosti závisí na stupni opotřebení podlahy a jejím zašpinění. K broušení se používá válcová bruska. Dodržte plynulost broušení, aby na prknech nebylo přerušení práce znát. Pokud nejsou prkna rovná, brousí se nejdříve po diagonále a pak paralelně ve směru prken. Na rohy, místa u stěn a další problematická místa nasaďte krajovou brusku nebo brusku, která má hlavu ve tvaru trojúhelníku.
Co s trhlinami a spárami
Jaké další potíže přináší starší dřevěná podlaha? Prkna mezi sebou mohou mít velké spáry nebo trhliny. Ty je potřeba zaplnit. Jako výplň lze použít spárový tmel obohacený o brusný prach. Hmotu s konzistencí těsta pomocí špachtle naneste do spár, suků, trhlin a skulin. Pak nechte zcela zatvrdnout. Když hmota zaschne, provádí se poslední broušení pomocí talířové brusky s jemnou zrnitostí.
Pak je potřeba podlahu důkladně vyluxovat a otřít vlhkým hadrem tak, aby byla dokonale čistá. Pak přijde ošetření podlahy nátěrem a voskovým olejem, případně barvou nebo lakem. Záleží na materiálu podlahy a na vaší volbě konečného vzhledu.
Jak voskovat dřevěná prkna
Dřevěné desky na podlahu se velmi často voskují. Zde je potřeba dodržet zavedený postup a zakoupit kvalitní materiál. Doporučován pro konečnou úpravu bývá tvrdý voskový olej. Pod něj je potřeba nanést základní nátěr. Vrstva musí být rovnoměrná, okraje se natírají štětcem. Základní nátěr musí dokonale zaschnout, nutnou dobu uvádí výrobce materiálu. Pak se nanáší tvrdý voskový olej. Ten bývá matný a bezbarvý. Musí ho být dostatečné množství a nanáší se pomocí válečku.
Pokud nejsou prkna příliš poškozená, nemusí být zapotřebí broušení, stačí podlahu vyčistit a natřít voskovým olejem. Na hotovou ošetřenou podlahu se připevní lišty a uzavřou se spoje. K tomu se používá těsnící hmota z akrylu. V prvních dnech po nátěru by se renovovaná podlaha měla šetřit a nějakou dobu by se neměla vytírat vodou, pouze vysávat.
Renovovaná prkenná podlaha potřebuje péči
Sebelépe naolejovaná podlaha potřebuje po nějaké době obnovit vrstvu oleje. Pokud by byla znečištěná, použije se naolejovaná houbička nebo kartáček, kterými se podlaha tře do uvolnění špíny. Pro nanesení další vrstvy oleje lze použít váleček a následně lešticí stroj. Je-li podlaha lakovaná, je potřeba chránit ji před odřením. Pokud k tomu dojde, je nutné podlahu přelakovat. Otírá se vlhkým hadrem a čisticí prostředky se používají pouze v malém množství. S dostatkem péče vydrží dřevěná podlaha dlouhá léta a svému majiteli bude přinášet pouze radost.
Tip - Ještě předtím, než se do náročné renovace podlahy pustíte, zvažte, zda je opravdu nutná. V případě, že se vám na podlahu vylil inkoust nebo jiná tekutina, která jde těžko dolů, zkuste nejprve otestovat několik triků, jak se zbavit skvrn od inkoustu na podlaze, a následně posuďte, zda bude renovace i poté nutná.