Měsíce září a říjen jsou ideální dobou, kdy bychom měli začít s přípravou terasy a zahradního nábytku na zimu. Pokud by jim nebyla věnována dostatečná péče a patřičné ošetření, nemohli bychom si v další sezóně užívat obvyklý komfort. Déšť, sněžení a mrazivé počasí dokážou poničit nejen zahradu, ale také terasu a nábytek, který na ní používáme. Pak byste na jaře místo obvyklých činností museli napravovat škody. Jak tedy postupovat při zazimování, a na co si zvláště dávat pozor?
K terase patří pergola
Máte terasu s pergolou? Pak počítejte s tím, že je nutné připravit na nepříznivé počasí a zimní období i tuto součást terasy. Nejjednodušší přípravu na zimu mají ti, kdo si pořídili pergoly z hliníku, který je v podstatě bezúdržbový. Takovou pergolu stačí pouze očistit. U dřevěných pergol a zastínění je postup zazimování složitější. Zima dokáže dřevo značně poškodit. Dřevěná pergola potřebuje nejdříve důkladné umytí a usušení. Pak by mělo následovat natření speciálními prostředky, například olejovou lazurou, která dřevo nejen ochrání, ale také mu poskytne výživu, se kterou v pořádku přečká náročnou mrazivou dobu.
I podlaha terasy potřebuje ochranu
Největší nároky při přípravě na zimu bude mít podlaha. Její důkladné ošetření zabere poměrně dost času. Pro každý druh terasové podlahy existuje odlišný postup. Pokud máte podlahu terasy z betonu, dlaždic, cihel nebo dřevoplastových prken, je údržba i příprava na zimu jednoduchá. Stačí odstranění nečistot, zametení a otření. Podlahy ze dřeva však vyžadují mnohem více. Bez přípravy by po zimě bylo dřevo zanešené, mohlo by zplesnivět nebo by se na něm uchytily houby, mráz by mohl způsobit popraskání. Začněte důkladným očištěním a umytím kartáčem. Pak nechte podlahu dokonale uschnout. Suchou podlahu pak napusťte vhodným impregnačním olejem.
Nezapomeňte na zahradní nábytek
I u zahradního nábytku je důležité, z jakého materiál je vyroben. Opět platí, že hliníkový nábytek lze pouze očistit a zakrýt plachtou. Plastový nábytek nestačí jen vyčistit, ale musí být uložen v místě, kde nehrozí nízké teploty. Pokud by byl vystaven mrazu, stal by se křehkým a popraskal. Nevíce práce budete mít s dřevěným nábytkem. Ten je nutno dokonale očistit a usušit, opravit případné kazy a pak napustit speciálním olejem. Dřevo si tak udrží vlastnosti, kterých si na něm ceníme a zachová si i svou barvu. Dřevěný nábytek je náročnější i na uskladnění, vyžaduje suché a teplejší místo.
Uložte i výzdobu terasy a květiny
Na terase se nenachází jen nábytek, ale i další doplňky jako různé nádoby, ozdoby, slunečníky, sedáky a další věci, které budou potřebovat vyčištění a uložení. Také květiny nenechávejte na terase, pokud se vysloveně nejedná o mrazuvzdorné druhy. Některým druhům květin stačí částečné zakrytí izolačním materiálem, jiné budou vyžadovat přenesení do vnitřních prostor. To vše proveďte v průběhu září nebo října, kdy většinou ještě nejsou mrazy a teploty bývají přijatelné. V další sezóně se pak opět můžete obdivovat terase v plné kráse.