Pokud chcete mít na zahradě nebo na terase originální ozdobu, za kterou nevydáte příliš mnoho financí, zkuste se zaměřit na dřevěné palety. Z nich lze vyrobit spoustu doplňků i zařízení právě pro venkovní prostory. Jestliže nejste přímo kutilové, začněte něčím jednodušším. Truhlík na květiny, pro který jako materiál zvolíte právě tento snadno dostupný materiál, vás okouzlí svou přirozeností, kterou vám kupovaný plastový výrobek rozhodně nenabídne.
Kombinací více kusů pak vznikne kouzelná dřevěná květinová stěna, bylinková zahrádka z palet, dřevěný truhlík se zástěnou nebo velké truhlíky na zahradu. Truhlík z palety má široké využití a dá se v něm pěstovat skoro vše, stačí si přizpůsobit velikost. Jen pozor na péči, i zahradní truhlíky potřebují ošetřit proti nepřízni počasí impregnací, voskem, lazurou nebo venkovní barvou.
Proč zvolit truhlík z palet
Pro dřevěný truhlík hovoří hned více důvodů. Takový truhlík je jednoznačně originálem, do kterého můžete umístit, cokoli chcete. Výroba dřevěných truhlíků není náročná fyzicky ani finančně. Nepotřebujete žádné zvláštní dovednosti a ani speciální nástroje. Navíc s ním ušetříte místo. A hodí se všude, na zahradu, terasu i balkón. Dokáže vám nahradit zahrádku. Na kuchyňské okno si můžete vyrobit truhlík na bylinky z palety, ke vchodu lze umístit dřevěný truhlík na květiny. Nezapomeňte na dřevěné truhlíky na terasu. A jak vyrobit dřevěný truhlík? Čtěte dále.
Co si máte připravit
Než budete hledat návod na dřevěný truhlík, obstarejte si potřebný materiál a základní nástroje.
Budete potřebovat především:
- dřevěnou paletu,
- sponkovačku,
- hřebíky a kladivo,
- geotextilii,
- nůžky,
- pilku,
- vhodnou zeminu
- vybranou sazbu.
Určitě se řiďte návodem a vše si dobře promýšlejte. Výrobou však práce nekončí, pořiďte také prostředky pro následnou péči. Až budete mít truhlíky hotové, budu potřebovat ošetření. Jedině tak vám budou sloužit dlouhou dobu. Ošetření provádějte vždy před další sezónou, než vysadíte nové rostliny.
Jako impregnaci proti hnilobě můžete použít lazuru, ideálně v kombinaci s prostředkem proti plísním. Pak může následovat úprava lakem. V takovém případě zůstane truhlíku barva přírodní. Jestliže chcete jinou barvu, můžete použít mořidlo, nebo barvu zcela změnit pomocí nátěru venkovními barvami.
Základní návod pro výrobu truhlíku z palety
- Budete potřebovat jednu velkou paletu. Ta by měla mít devět prken.
- Jestliže máte k dispozici pouze malou paletu, opatřete si dva kusy.
- Paletu rozdělte tak, abyste získali tři stejné části. Malá prkénka a špalíky dejte na stranu.
- Střední část přišroubujte k částem krajovým.
- Tak získáte základ truhlíku. Pomocí nářadí oddělte prkénka od špalíků, budete je potřebovat.
- Pokud jste vše udělali správně a přiřízli na míru, budete mít z prkýnek boční strany. Tato prkýnka přišroubujte.
- Zbylé špalíky můžete využít jako nožky truhlíku, ten pak nebude hnít odspodu. Ideální je provrtat celé špalky a přišroubovat dlouhými šrouby.
Hotový dřevěný truhlík se hodí jak na zahradu, tak na terasu. Dřevěné truhlíky na balkon lze vystlat slámou, případně na dno ještě umístit ochranné pletivo. Stejně můžete vyrobit i bylinkový záhon z palet. Pak už stačí jen dosypat zeminu a sázet.
Dřevěné truhlíky na zahradu lze vyrobit různě
Vždy začněte přípravou palety. Při další variantě výroby dřevěného truhlíku z palety se postupuje tak, že se paleta rozřízne podélně. Na truhlík se využije ten díl, který je větší, a zůstaly na něm středové části. To jsou dřevěné kostky po obou stranách palety. Geotextilii upravte tak, aby se z ní daly vyrobit přihrádky pro sazenice. Takové nastříhané textilní obdélníky budete potřebovat tři. Postavte paletu a geotextilii k ní přisponkujte. Získáte tak tří přihrádky. Do každé přihrádky pak vysázejte vybrané rostliny.
Aby vám paleta vydržela déle, použijte přípravky pro ošetření, impregnaci, vosk, lazuru nebo můžete změnit barvu natřením venkovní barvou. Podobně můžete vyrobit i květináč z palet. Hotový výrobek lze i ozdobit například kamínky a podobným materiálem.