Úprava povrchu je u každého předmětu důležitým úkolem. Tato činnost rozhodne o konečném vzhledu, nátěr chrání a prodlužuje životnost. Proto je důležité nejen vybrat správnou barvu či lak, ale také provést patřičnou přípravu a dodržet správný postup práce. Každý nátěr má své zvláštnosti a může vyžadovat dodržení určitých kroků. Proto je vhodné poradit se s prodejcem a také postupovat přesně podle návodu k použití. Nezapomeňte také na pomůcky, jako jsou štětce, válečky a další pomocníci.
Bezbarvá nebo barevná lazura
Lazura, to je lazurovací lak nebo barva v odstínech dřeva či pastelových barvách. Umožňuje zvýraznění struktury a kresby dřeva, takže vyniknou jeho přirozené vlastnosti. Při výběru správného nátěru je nutno vzít v úvahu také druh dřeva a jeho umístění. Lazury mohou být pro vnější nebo vnitřní použití, záleží na jejich složení a odolnosti. Lazury určené do interiéru se hodí například na podlahy či nábytek, venkovní lazury jsou vhodné například na pergoly, ploty, okna a další venkovní dřevěné stavby. Naprostá většina lazur je doplněna UV filtrem, který nátěr chrání před slunečními paprsky. Venkovní nátěry nabízejí také ochranu proti plísním a škůdců, takže nátěr vydrží delší dobu a spolehlivě dřevo ochrání. Lazury mohou být lesklé nebo matné.
Jak postupovat při výběru
U lazur určených k povrchové úpravě dřeva existuje obrovské množství variant, takže pro neodborníka může být výběr obtížný. Proto je potřeba začít četbou návodu, kde je uvedeno nejen to, do jakého prostředí a na jaký povrch je lazura určena, ale najdete tu i informace o potřebném množství lazury, počtů nátěrů a době, která je nutná pro dokonalé zaschnutí. Odstín je možno vybrat podle vzorníku. Ten sice bývá proveden na dřevě, ale zabarvení se může lišit podle toho, jaké dřevo budete ošetřovat vy. Pokud si nejste jisti, kontaktujte nás, rádi vám poradíme.
Druhy lazurových barev a laků
Lazurové barvy a laky lze rozdělit na vodou ředitelné, olejové a syntetické lazury. K syntetickým barvám je potřeba pořídit také ředidlo, abyste mohli vyprat štětce a otřít další použité potřeby, disperzní neboli vodou ředitelné barvy využívají jen vodu. Stejným způsobem se postupuje při ředění lazury. Další výhodou vodou ředitelných lazur je to, že rychle zasychají, dobře se čistí a jsou bez zápachu. Je potřeba mít na paměti, že tyto lazury není možno mezi sebou smísit. Oba druhy lazur se vyznačují vysokou kvalitou a snesou větší zátěž. Jsou odolné, pevné i pružné.
Připravený podklad je zárukou úspěchu
Čím začít? Určitě důkladnou přípravou podkladu. Dřevo je potřeba obrousit dočista, aby bylo dokonale hladké. Na povrchu nesmí zůstat žádný prach nebo jiné nečistoty a už vůbec ne mastnota. Poslední úprava broušením se musí držet směru let. Na oblé tvary je vhodné použít pružnou smirkovou houbičku, která se tvarům přizpůsobí. Ještě před započetím prací dřevo opravte, vytmelujte poškození a přebruste. Pak je možno dřevo ještě očistit navlhčeným hadříkem. Tak se odhalí volná vlákna a můžete je ještě jednou přebrousit, takže nátěr pak bude dokonalý. Vystřídají se různé druhy smirkového papíru, postupuje se od nejhrubšího k nejjemnějšímu. Jedná-li se o velkou plochu, pomůže bruska.
Při nátěru dodržujte zásady
Při natírání je důležitá volba správného postupu. Ta se řídí možnostmi vybavení a vašimi zkušenostmi a zvyky. V úvahu je potřeba vzít také velikost a tvar věci, která bude předmětem vaší péče. Pak už se řiďte postupem, který je uveden na návodu. Zde většina výrobců doporučuje postup podle toho, a jakou lazuru se jedná. Kromě dokonale upraveného povrchu je potřeba dbát i na teplotu, ta by se ve většině případů měla pohybovat kolem 20 stupňů. Při nanášení jednotlivých vrstev je vhodné povrch vždy lehce přebrousit – samozřejmě kromě konečné vrstvy. Nejčastěji se nanášejí dvě až tři vrstvy. Natírat se má ve směru let materiálu. V některých lazurách je již obsažen i lak, jiné je nutno ještě přetáhnout vrstvou bezbarvého laku.
Využijte celou řadu pomocníků
Jaké nástroje a pomocníky budete určitě potřebovat? Většina lidí natírá štětcem. Ten musí být ve správné šířce a pohodlný do ruky. Šířka se volí podle plochy materiálu. Také kvalita štětce je důležitá, z levnějších štětců se uvolňují chlupy. Kdo hledá pohodlí, vybere si váleček. U něj nejsou vidět tahy, nemusíte se bát chlupů, je však nutné zvolit vhodnou šířku. Jestliže budete s válečkem pracovat poprvé, nejdříve si nátěr vyzkoušejte na vzorku dřeva. Pokud je plocha velká nebo více členěná, lze využít stříkací pistoli.