DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - Ve dnech 28.11. a 29.11. u nás bude probíhat pravidelná roční inventura zboží. Upozorňujeme, že v těchto dnech nebude probíhat expedice a bude uzavřena prodejna. Veškeré objednávky budou neprodleně vykryty v týdnu od 2.12. Děkujeme za pochopení.

Postavte si vyvýšený záhon ze dřeva nebo palet

S vyvýšeným záhonem je pěstování snazší a bez bolavých zad. Přečtěte si návod, jak na jeho stavbu, jaké jsou hlavní výhody a nevýhody zvýšeného záhonu a jak o zeleninu poté pečovat. 

Obsah: vyvyseny zahon 1


Co je to vyvýšený záhon? 

Vyvýšené záhony jsou dřevěné rámy naplněné zeminou, které usnadňují pěstování zeleniny na místech s nevhodnou půdou, ulevují zahraníkovým zádům a také skvěle vypadají. 


Hlavní výhody vysokého záhonu 

vyvyseny zahon 2

Důvody, proč se pro stavbu zvýšených záhonů rozhodnout, jsou hlavně tyto:

  • V ohraničení záhonů je jednodušší redukovat plevel 
  • Díky zvýšení záhonu zúrodníte půdu směrem nahoru, a to i na místech, kde by se zelenině nebo rostlinám běžně nedařilo. Toto řešení se hodí na zahrady s neúrodnou půdou, nebo na místa, kde byste běžně záhon zřídit nemohli. 
  • Většině druhů zeleniny se na vyvýšeném záhonu daří. 
  • Dřevěné záhony i vyvýšené záhony z palet vypadají skvěle
  • Pokud máte vysoká záhon, nemusíte se k němu ohýbat a nenamáháte záda ani kolena. 
  • Zvýšené záhony jsou ochranou proti škůdcům jako jsou například slimáci.
  • Půda ve vyvýšeném záhonu je teplejší, a tak můžete začít vysazovat dřivěji po zimě. Díky tlení spodních vrstev má hlína až o 5 - 8 stupňů vyšší teplotu. 
  • Zemina je v ohraničení záhonu vzdušnější.  

Možná vám v rozhodování, jestli se pustit do budování, pomůže seznam druhů, kterým se ve vyvýšeném záhonu většinou dobře daří. Zahradníci si chválí například pěstování okurek, rajčat, karotky, cibule, okurky nebo i fazolí v těchto dřevěných záhonech. Pokud budete mít velkou úrodu, většinu zeleniny je možné zavařit v troubě.

Skvěle poslouží vyvýšený záhon na jahody, nebo jako bylinková zahrádka z palet. Mezi nenáročné bylinky, které jsou vhodné pro pěstování ve vyvýšením záhonu jsou bazalka, rozmarýn, máta a meduňka, která pomáhá při nespavosti.


Co má dřevěný záhon na seznamu „proti” 

Vyvýšený záhon má i několik nevýhod. Jsou to hlavně: 

  • Dřevěné záhony je potřeba každých několik let renovovat
  • Půda může ve vysokém záhonu rychleji vysychat, a proto nesmíte zapomínat na dobré zavlažování
  • Zvýšený záhon se nehodí pro zeleninu náročnou na prostor, jako jsou tykve nebo cukety.   


Návod jak udělat vyvýšený záhon krok po kroku 

Když chcete začít budovat vyvýšený záhon, máte několik možností. Nejčastější jsou zvýšené záhony ze dřeva nebo palet, jejichž stavbu také podrobně rozebíráme níže. Někdy je také možné postavit vysoký záhon z betonu. A v neposlední řadě jsou jednou z možností plastové vyvýšené záhony.  


Dřevěné vyvýšené záhony 

Pro stavbu dřevěného vyvýšeného záhonu budete potřebovat pevné dřevo, které vytvoří dostatečně stabilní obrubu záhonu. Když budete mít hotový rám, věnujte pozornost i tomu, jak založit záhon. 

  1. Najděte si vhodné dřevo pro vytvoření ohraničení záhonu. Mělo by to být pevné dřevo z tlustších desek. Můžete dřevo i recyklovat ze starých trámů, obkladů nebo nábytku. 
  2. Dřevo ošetřete a natřete přípravkem proti vlhkosti a škůdcům. Vyplatí se vybrat přípravek s UV faktorem nebo kvalitní impregnaci. Vsaďte na kvalitu a vrátí se vám to v životnosti záhonu. Tipy na konkrétní barvy na dřevo najdete níže. Nebo si projděte kategorii exteriér, kde nabízíme velký výběr odolných lazur na dřevo
  3. Najděte na zahradě vhodné místo, které je přístupné alespoň ze 3 stran. 
  4. Vytvořte ze dřeva rám správných rozměrů. Jde pouze o ohraničení záhonu, netvořte dno, ani zaklopení. 
  5. Na místě pro zvýšený záhon odkopte 30 - 60 cm půdy. 
  6. Dno vystelte hustým králičím pletivem. 
  7. Vložte na místo dřevěnou obrubu záhonu. 
  8. Postarejte se o odizolování půdy od dřeva. Použijte nopovou fólii. Nopy by měly směřovat ke dřevu. Materiál pak dobře větrá. 
  9. Naplňte záhon jednotlivými vrstvami. 
    1. Jako první patří větve nebo sláma.
    2. Druhá vrstva jsou drny, tenčí větvičky nebo proutí. 
    3. Následují listy stromů. 
    4. Poté vložte do zvýšeného záhonu kompost nebo půdu. 
    5. Zakončete vyvýšený záhon zeminou, kterou jste odkopali z původního místa. 

vyvyseny zahon 3

Pokud naplníte vysoký záhon správnými vrstvami, budete sklízet bohatou úrodu.  


Jak vyrobit vyvýšený záhon z palet? 

Výrobky z palet na zahradu jsou čím dál tím oblíbenější. Nejen, že palety jsou esteticky zajímavé, ale jsou také snadno dostupné a je to sice zbytkový, ale pevný materiál.

Při stavbě vyvýšeného záhonu máte dvě možnosti. Buď použijete palety v celku a vyhnete se tak rozebírání a opětovnému stloukání prken. V tom případě ale musíte zajistit, aby ze záhonu nevypadávála zemina skrze otvory. Můžete do rámu z palet vložit například platový kontejner. 

Nebo palety můžete rozebrat a vyplnit mezery dalšími prkny. V tom případě vám postačí palety jako takové. Postup stavby záhonu je poté stejný jako u dřevěného vyvýšeného záhonu. Tento postup najdete výše. 

Ani u vyvýšených záhonů z palet nezapomínejte na kvalitní ošetření dřeva


Dejte dřevu péči. Čím záhon natřít? 

Dřevěné obruby vyvýšeného záhonu jsou vystaveny silnému náporu. Záhony budou stát na přímém slunci i dešti po několik let. Každý den bude půda kolem nich navíc zavlažována. Se správně ošetřeným dřevem jejich životnost značně prodloužíte. 

Vybírejte barvy na dřevo z kategorie exteriérových nátěrů.

Můžeme doporučit například přírodní lazury Osmo, některé i s UV ochranou a extra ochranou nátěru. Ta je díky svému olejovému základu také ideální volbou pro použití společně s pěstováním rostlin. 

Péči lze doplnit o impregnaci na dřevo, která bude chránit prkna před hnilobou a navíc dřevokazným hmyzem. Doporučujeme Osmo impregnaci do exteriéru

Jestliže nechcete zůstat u přírodních odstínů dřeva, ale hledáte zajímavější barvu, dejte ji dřevu s krycími barvami. Velký výběr odstínů nabízí venkovní barva Tikkurila

Pokud byste měli ohledně ošetření dřeva vyvýšeného záhonu více otázek, neváhejte nás kontaktovat na naší online podpoře.  


Sázejte a pravidelně zavlažujte

A vyvýšený záhon je hotový. Když je dílo dokonáno a váš záhon konečně stojí, je čas na výsadbu. Bude váš vysoký záhon na bylinky? Nebo to bude záhon na jahody? Nebo se chystáte spíše na zeleninu? V každém případě vsaďte do zeminy vhodné sazeničky a pak nezapomeňte na časté zavlažování. Půda ve vyvýšeném ohraničení rychleji schne a proto potřebuje dostatek vody. 

Pro udržení stálé vlhkosti v záhonu můžete použít zavlažovací systém. Jednou z možností jsou zavlažovací sety Tropf Blumat.  

 Velice dobrý návod na výrobu vyvýšených záhonů je na Flera TV, odkaz níže: