DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - Ve dnech 28.11. a 29.11. u nás bude probíhat pravidelná roční inventura zboží. Upozorňujeme, že v těchto dnech nebude probíhat expedice a bude uzavřena prodejna. Veškeré objednávky budou neprodleně vykryty v týdnu od 2.12. Děkujeme za pochopení.

Zahradní domek si můžete postavit sami - jak na to?

Nábytek

Zahradní domek patří k malým stavbám, které potřebuje každý majitel pozemku nebo domu. Někteří lidé by dokonce využili zahradních domků více. Zahradní domek na nářadí, domek pro děti, pro oslavy, grilování nebo přespání návštěvníků jsou jen několika možnostmi využití, které zahradní domky nabízejí.

Patříte mezi zájemce o zahradní domek? Pak budete muset zvolit ten nejvhodnější typ právě pro vás, rozmyslet se, zda budete chtít domek zateplit, vybrat materiál a sehnat si informace týkající se stavebního povolení. Vybraný zahradní domek můžete postavit svépomocí, pokud budete vědět, jak na to. I takové informace najdete na následujících řádcích.

Výběr zahradního domku se řídí jeho využitím

Klasickým využitím zahradního domku je úschova nářadí, popřípadě zahradního nábytku. Kůlna na nářadí není nic náročného, pokud na ni nejsou nějaké zvláštní požadavky. S tím, jak postavit kůlnu, si poradí i méně zručný kutil. Stavba kůlny menších rozměrů nevyžaduje žádná speciální povolení ani materiál.

Zahradní domek 2x3m nebo zahradní domek 3x3 se dá využít i na uložení palivového dříví, popřípadě pelet. Zahradní domek 3x3m jistě ocení také děti, zvláště pokud je vybaven ještě dalšími prvky jako hrazdy, žebříky nebo skluzavka. Pro uložení zahradního nábytku nebo pro posezení a kratší pobyty na zahradě je vhodný zahradní domek 6x4m nebo zahradní domek s posezením.

Zahradní domek svépomocí staví také kutilové, kteří jinde nemají dostatečný prostor pro svou dílnu a nestačí jim jen dřevěná bouda na nářadí. Zděný zahradní domek může posloužit i pro večerní oslavy a případné přespání, dřevěné zahradní domky zas lépe zapadnou do zahradního prostředí. Chcete-li pořídit zahradní domek levně, nabízí se zahradní domek plastový, který si z dodaných dílů smontujete sami.

Na materiálu záleží

Podle toho, z jakého materiálu má vaše zahradní chatka svépomocí vzniknout, se bude odvíjet celková cena a konstrukce zahradního domku. Nejlevnější zahradní domky postavíte sami, pokud budete vědět, jak na to. Jestliže byste si sami netroufali a kompletní stavba zahradního domku by pro vás byla náročná, můžete si pořídit stavebnici chatky.

Výroba zahradních domků nabízí velké množství variant, například plechové zahradní domky, kůlny z plastu, zahradní dřevostavby, varianty pro zahradní domek ve svahu nebo zahradní domek na patkách. Jsou i další možnosti, jak postavit zahradní domek a ušetřit. Pak můžete vyrobit zahradní domek z palet nebo zahradní domek z osb desek. Pak už se jen rozhodnete, jak udělat střechu, zda pouze lepenkovou nebo třeba z bobrovek či jiných krytin.

Zahradní domek stavební povolení většinou nepotřebuje

Pokud se obáváte složitého vyřizování s úřady, u většiny zahradních domků tyto obavy mít nemusíte. Pokud dodržíte několik zásad, můžete postavit zahradní domek bez stavebního povolení. A která pravidla musí stavba zahradního domku svépomocí dodržet, aby nebylo potřeba žádné povolení úřadů ani souhlasu sousedů?

Podmínky, jak postavit zahradní domek svépomocí bez povolení, definuje stavební zákon. Zjednodušeně platí pro zahradní domek, že stavba nesmí mít větší plochu než 25 metrů čtverečních, přičemž se počítá s vnějším obvodem stěn, podsklepení může jít maximálně do hloubky tří metrů a domek nesmí být vyšší než 5 metrů. Stavba dřevěného domku, plechové nebo plastové kůlny musí být na pozemku domu nebo chalupy a musí být alespoň dva metry od hranice pozemku.

Moridlo

Dřevěný zahradní domek svépomocí potřebuje základy

I kdyby se jednalo o obyčejný dřevěný domek na nářadí, bude potřeba upravit terén a postarat se o ukotvení zahradního domku. Pevné základy jsou nutností.

Jak ukotvit zahradní domek? Nejrychlejším způsobem je použití zemních vrutů, na které se dá jednoduše připevnit základový rošt. Pak už lze rovnou stavět třeba dřevěnou kůlnu na nářadí. Jinou možností jsou betonové pásy nebo patky doplněné zemními vruty. Pro větší stavby se běžně používá železobetonová deska a kari síť se štěrkovým násypem a hydroizolací.

Proč stavět dřevěný zahradní domek svépomocí

Se stavbou zahradního domku vlastními silami můžete výrazně ušetřit. Pomůže vám třeba návod, jak postavit zahradní domek z palet, inspirace je všude dostatek. Dobrou volbou je také montovaný domek ze dřeva. Stavba je rychlejší a dostanete přesně připravené díly, které si sami sestavíte. Nezapomeňte také na údržbu, každý materiál potřebuje péči. Vámi postavený nebo vybraný montovaný domek bude přesně odpovídat místu, které jste pro něj zvolili. I volba umístění je důležitá, pozor na podmáčený nebo svažitý terén, ty budou potřebovat speciální úpravu a základy, aby váš domek získal potřebnou stabilitu.

Bona

Jak postupovat při stavbě zahradní chatky

Máte už vybrané místo a postavili jste základy zahradního domku? Pak se můžete pustit do stavby.

  • Pokračujte položením podlahových trámů na rovný a kolmý podklad a přišroubujte sokly.
  • Podélné a příčné nosníky musejí být k sobě v pravém úhlu. Tím si zajistíte rovné stěny.
  • Připravte si také prostor pro dveře do zahradního domku a zabudujte je.
  • Skládejte prkna na sebe a vytvořte stěny.
  • Na určených místech osaďte okna.
  • Všechny otvory pro šrouby připravte dopředu, vyvarujete se tak popraskání fošen.
  • Pak připevněte okraje a vytvořte vrchol štítu a zaklad konstrukce střechy.
  • Připevněte pomocí šroubů střešní bednění. Přidejte základ pro okapy.
  • Propojte stěnu a střechu závitovými tyčemi a úhelníky.
  • Máte-li hotovou konstrukci, položte podlahu.
  • Izolujte střechu vhodnou střešní krytinou, například asfaltovým šindelem.

Péče o zahradní chatku ze dřeva

Dřevěná zahradní chatka bude potřebovat vaši péči, pokud chcete, aby si zachovala svůj přirozený vzhled. Je vhodné začít prevencí, která dřevo ochrání před vnějšími vlivy. Základem je kvalitní materiál a ošetření všech dřevěných částí lazurou nebo barvou na dřevo. Lazura zajistí ochranu a značně prodlouží životnost dřeva. Zvolíte-li správný druh lazury, bude vaše dřevo chráněno i před škůdci a dřevokaznými houbami.

Na podklad a podlahu určitě naneste impregnaci. A nezapomeňte, že můžete změnit barvu i odstín dřeva zcela podle vašeho přání. Nátěry je potřeba po určité době opakovat, aby vám zahradní domek dlouho vydržel a dobře sloužil.