Zásadní tipy, jak se připravit na malování stěn
Než se pustíte do malování, musíte si vše promyslet, naplánovat a předně připravit zdi tak, abyste nemuseli malování opakovat. Důkladná příprava není snadná, ale vyplatí se ji provést poctivě. A teď ještě vybrat odstín.
Příprava před malováním je náročná, ale velmi důležitá. Jako první si musíte uajsnit, zda budete malovat neutrální bílou barvou, nebo se pustíte do odvážnějších kroků a zvolíte pro své zdi různé barevné odstíny. I bytový dizajnéři se v tomto rozcházejí. Někdo radí barevné zdi a zbytek neutrální, jiní pořád sází na bílý základ a ladění interiéru nábytkem a barevnými doplňky. Výběr je v tomto případě opravdu zásadní.
Nakupte dopředu vše potřebné
- dostatek barvy pro dva nátěry
- odstraňovač starého nátěru nebo tapet
- penetrační prostředek
- malířskou fólii
- vyrovnávací stěrku
- malířský váleček s miskou
- teleskopickou tyč
- štětce a špachtli
- papírovou pásku
- ochranné pomůcky a respirátor
Když milujete změnu, zvolte bílou
Zní to jako nesmysl, ale hned to vysvětlíme. I bílá barva může mít více odstínů, takže tak úplně omezení ve výběru nebudete. Navíc neutrální zdi vám umožní častěji a odvážněji měnit interiér. Doplňky a bytový textil tak můžete měnit a kombinovat bez ohledu na barevnost zdí. Změnu si užijte podle nálady a ročního období kdykoliv vás napadne.
Navíc nerovnosti na zdech lépe zamaskujete na světlém povrchu, než na tmavém. V hodně sytých barvách si světlo pohraje s odrazem a nerovnosti se tak zvýrazní.
Tato vysoce kvalitní interiérová barva zn. Tikkurila vás nadchne. Na výběr máte z nekolika neutrálních a jemně pastelových barev až po sytější barevné odstíny. Je vhodná pro nátěr stěn i stropů v každé místnosti, včetně dětského pokojíčku a chodeb. Vytváří jemný povrch s hloubkovým efektem a navíc vás mile překvapí jemnou broskvovou vůní. Je vhodná předně pro nátěr sádrokartonových desek, vápeno-cementových omítek a také renovaci starých již dříve natřených povrchů.
Barvy a odstíny pro odvážné
Pro konzervativnější, ale odvážné máme skvělou zprávu. V dnešní době si můžete dopřát barvy na zdech jaké si jen vymyslíte. V kombinací s jednoduchým světlým nábytkem bude výsledek dokonalý. Zároveň vhodně zvolenými barvami můžete místnost opticky zvětšit nebo prodloužit.
Už jedna barevná zeď pozvedne celou místnost a tmavé odstíny hnědé a fialové z ní udělají velmi útulný prostor. Černá dodává eleganci a červená smyslnost. Zkuste si udělat jednoduchý náčrt vaší místnosti, několikrát si ho vytiskněte a před samotným výběrem vybarvěte zdi na zkoušku jenom na papíře. Dejte si dostatek času a volbu výrazné barvy dobře promyslete.
Omyvatelná malířská barva pro náročné
Značka Flügger nabízí skvělou plně omyvatelnou barvu FLUTEX PRO 5, která je vhodná na stěny i strop. V obytném prostoru ji oceníte v namáhaných prostorách jako jsou kuchyně, společné prostory, dětské pokoje a chodby. Je nositelem ekologického certifikátu EU ECOLABEL a v naší nabídce najdete desítky barev a tónů. Pohodlně se usaďte a než se pustíte do práce, v klidu si vyberte ten pravý odstín pro vás.
Jak připravit prostor před malováním
Velmi oblíbené jsou také dřevěné obklady na stěnách. Dodávají místnosti teplo a útulnost. Často je najdeme na chatách, ale i v bytě. V zásadě je péče a ošetření stejná jako u dřevěného nábytku. Obklad dostává nejvíce zabrat v kuchyních. Pravidelně v místnosti větrejte, zejména po vaření, kdy se v prostoru hromadí vodní pára a mastné výpary z jídla. Mastnotu z obkladu odstraníte teplou vodou se saponátem.
Důležité tipy na závěr
Nejdříve vše ukliďte
Jako první ukliďte a odstraňte vše co půjde. Menší kusy nábytku vyneste z místnosti pryč a větší kusy přesuňte doprostřed, abyste se mohli pohodlně pohybovat kolem zdí. Nábytek, který v místnosti zůstane, přikryjte ochrannou malířskou fólií. Podlahu také zakryjte fólií nebo starými novinami.
Radiátor, okna, dveře a lampy je dobré také zakrýt, ušetříte si hodně práce s následným čištěním. Zárubně olepte kolem dokola papírovou páskou. Zásuvky a vypínače sundejte nebo také olepte. Rozhodně nepoužívejte klasickou lepicí pásku, která zanechává po odstranění lepidlo a špatně se sundává.
Ošetřete stěny napadené plísní
Než se pustíte do dalších prací, podívejte se, zda se někde nevyskytuje plíseň. Tyto místa ošetřete jako první, abyste spóry neroznášeli dál a také nevdechovali. Přípravkem proti plísní postříkejte napadená místa a pro jistotu i širší okolí. Nechte působit podle pokynů od výrobce a až pak pokračujte v práci dál.
Sundejte tapety a starý nátěr
Teď přichází na řadu náročnější část přípravy. Zdi je dobré namočit, nechat nasáknout a poté pomocí špachtle vše důkladně odstranit. Staré tapety také snadněji odstraníte pokud je namočíte, nebo si vemte na pomoc speciální prostředek, který uvolní staré lepidlo a tapetu snadno sundáte ze zdi. Zbytek seškrábejte a zdi můžete ještě vyhladit broušením.
Opravte všechny nerovnosti
Před malováním musí být povrch suchý, pevný a bez prachu. Překontrolujte zdi i strop a pomocí hrotu špachtle odstraňte uvolněné části. Odstraňte prach a vzniklé díry a spáry vyplňte opravnou stěrkou. Skvělou službu vám udělá předem připravená štuková omítka, kterou můžete vyplnit menší díry a zároveň vyrovnat nerovnosti na povrchu.
Nezapomeňte na penetraci
Nakonec zdi i strop natřete penetračním prostředkem, který zvýší kvalitu a přilnavost povrchu. V případě, že byly stěny napadené plísní, zvolte fungicidní penetrační přípravek. Pokud byla na zdi stará barva, její zbytky se díky penetraci lépe ukotví a nebude dělat potíže při novém nátěru. Připravenost povrchu překontrolujete jednoduchým testem. Projeďte mokrým válečkem bez barvy po povrchu zdi a pokud se vám na váleček nic nelepí, jsou zdi připravené pro nový nátěr.