Časté dotazy - Venkovní nátěry

NKOVNÍ NÁTĚRY

  • Potřebuji natřít terasu. Který produkt je nejvhodnější?

Terasové nátěry musí chránit před vlhkostí a zároveň musí být mechanicky odolné, neboť pochozí plochy teras jsou dosti namáhané. Z toho důvodu není vhodné použít lazury či laky - tyto nátěry vytvoří na povrchu fim, který by při namáhání po krátké době ztratil svou krásu. Na terasy jsou proto určeny terasové oleje. Vždy se aplikuje ve dvou vrstvách. Doporučuje se natírat pigmentovanými oleji, protože ty nejlépe ochrání před UV zářením a prodlouží tak životnost terasy. Samozřejmě je možné aplikovat i bezbarvý olej. Z našeho sortimentu doporučujeme OSMO Terasový olej (všechny jeho varianty jsou vhodné pro všechny dřeviny), Saicos Speciální olej, Tikkurila Valtti Wood Oil, Bona Decking Oil, Adler Bodenöl, Koopmans Houtolie nebo Flügger Wood Oil Classic.

  • Je nutné terasu či jiné dřevěné povrchy před samotným nátěrem impregnovat proti škůdcům a hnilobě?

Přestože samotné nátěry v sobě obsahují určité ochranné složky, doporučuje se dřevo předem napustit jednou vrstvou impregnace. Prodloužíte tak životnost nátěru i dřeva. To platí především pro měkké dřeviny jako smrk nebo borovice, které jsou náchylné k modrání a hnilobě. U tvrdších dřevin, jako např. sibiřský modřín nebo exotické dřeviny není vyloženě nutné impregnací napouštět, ale samozřejmě je aplikace doporučená. Použít můžete buď Dřevosan Profi, který se hodí pod všechny nátěry, nebo zvolit impregnaci kompatibilní s finálním nátěrem. Pokud tedy zvolíte olej či lazuru OSMO nebo Saicos, použijte impregnaci WR 4001. U Tikkurily je to Valtti Super Guard a u Herbolu Bläueschutzgrund.

  • Potřebuji natřít plot/pergolu/přístřešek/podhledy/obložení domu. Jaký nátěr použít?

Nejdříve se musíte rozhodnout, jakého finálního efektu chcete dosáhnout. Nátěr může být buď barevně transparentní (pigmentovaný, ale s viditelnou strukturou dřeva - většinou se jedná o tenkovrstvé lazury) nebo bezbarvý, popř. krycí (struktura dřeva je úplně zakrytá, jedná se o silnovrstvé lazury nebo krycí barvy). Nedoporučuje se používat terasový olej na svislé plochy – rychle se vymývá. Výjimkou je Flügger Wood Oil Impredur, což je olej, který je určený i na svislé plochy. Každý typ lazury má své specifické vlastnosti a způsob údržby, popř. renovace. Zatímco tenkovrstvé lazury můžete při renovaci pouze přetřít jednou vrstvou, krycí barvy je třeba obrousit až na dřevo (a to hlavně pokud se starý nátěr odlupuje nebo se tvoří šupinky) a teprve pak natřít. Krycí barvy ale zase lépe chrání před UV zářením.

Pokud volíte bezbarvý nátěr, vřele doporučujeme OSMO UV Ochranný olej 420 bezbarvý – nejlepší bezbarvý nátěr na trhu, který opravdu vydrží dlouhá léta. Při výběru tenkovrstvé lazury doporučujeme OSMO Ochrannou olejovou lazuru, popř. Jednorázovou lazuru HS Plus nebo Tikkurila Valtti Color, Koopmans Impra, Adler 3in1 Lasur nebo Herbol Offenporig Pro-Decor. Pokud chcete spíše krycí barvu, doporučujeme Osmo Selská barva, Saicos Barva pro dům a zahradu nebo Tikkurila Valtti Opaque, která lze tónovat i do RAL odstínů.

  • Mám dřevo napadené dřevokazným hmyzem. Jak se ho zbavit, popř. jaká je vhodná prevence?

Pokud již máte dřevo napadené, je třeba škůdce zlikvidovat. Na to se nejlépe hodí Bochemit Plus I, který zároveň slouží i jako prevence. Pokud máte čisté, neimpregnované dřevo, které chcete ochránit, doporučujeme použít výrobky z řady Dřevosan nebo Bochemit (oba tyto výrobky jsou vhodné jak do exteriéru, tak do interiéru), popř. impregnaci kompatibilní s finálním nátěrem. Pokud tedy zvolíte olej či lazuru OSMO nebo Saicos , použijte impregnaci WR 4001. U Tikkurily je to Valtti Super Guard a u Herbolu Bläueschutzgrund.

  • Chci natírat zahradní nábytek . Mám použít lazuru, vosk nebo olej?

Při natírání zahradního nábytku platí úplně stejná pravidla, jako při natírání teras (viz výše). Jelikož jsou lavičky i stoly mechanicky namáhané, je vhodné použít terasový olej. Ten od OSMO má navíc certifikaci pro zdravotní nezávadnost, takže je vhodný k použití i na exteriérový jídelní stůl.

  • Je nutné před renovací povrch obrousit?

Záleží, v jakém stavu je předchozí nátěr. Pokud se starý nátěr odlupuje nebo se tvoří šupinky, je nutné zbrousit co nejvíce to jde. To platí převážně u krycích barev nebo u středněvrstvých/silnovrstvých lazur. Tenkovrstvé lazury stačí pouze přetřít. Každý výrobce každopádně doporučuje aplikovat na čisté dřevo.

  • Potřebuji natřít/renovovat dřevěná okna/eurookna nebo vchodové dveře.  

Okna i eurookna můžete přetírat prakticky čímkoli. Z krycích nátěrů doporučujeme Tikkurila Valtti Opaque nebo Tikkurila Teho Window Paint. Z barevně transparentních nátěrů (= takové, které přiznají strukturu dřeva) pak můžete použít Remmers HK Lasur, Tikkurila Valtti Color, Koopmans Impra nebo Osmo Ochrannou olejovou lazuru. U dveří platí to samé, ale stejně jako u oken je zde je třeba dát pozor na vnitřní stranu. Ne všechny exteriérové nátěry se totiž hodí i do interiéru. Jednorázová lazura HS Plus, Tikkurila Valtti Opaque, Flügger Wood Oil Impredur nebo Osmo Selská barva jsou ale všechny zdravotně nezávadné a tudíž vhodné i pro použití v interiéru. Pokud byste raději bezbarvý nátěr, doporučujeme Osmo UV Ochranný olej 410. Pokud natíráte interiérové dveře, doporučujeme Tvrdý voskový olej.

Pokud chcete okna či dveře pouze osvěžit nebo ošetřit, aby si udržely svou krásu, použijte produkt Remmers Pflege Set, popř. Adler Haustüren Pflegeset nebo Adler Pflegeset Plus.

  • Čím můžu natřít OSB desky?

OSB desky můžete natírat všemi produkty, které jsou vhodné i na klasické dřevo. Opět platí, že pokud budou OSB desky použity jako venkovní podlaha, je nutné natřít pouze terasovým olejem.

  • Čím naředit barvy a vyčistit štětce?

Všechny naše barvy jsou již připravené k použití, není tedy nutnost nátěry ředit - veškeré ředění (pro docílení světlejšího odstínu, pro naředění příliš husté barvy) je tedy na vlastní riziko. Jistotu máte ovšem např. u barev Herbol, které mají své speciální ředidlo V40. 

Pokud řešíte čištění štětců, klasická ředidla S6005 nebo S6006 bohatě postačí. OSMO má svůj speciální Čistič štětců 8000, který je účinný a šetrný zároveň. Avšak absolutní špičkou na čištění štětců je Tikkurila Pensselipesu. Jedná se o bezrozpouštědlový, biologický odbouratelný čistič, který je šetrný ke štětinám, rukojeti i kovovým částem štětce. Vyčistí spolehlivě i zaschlé a ztvrdlé štětce, a to tak, že jsou prakticky jako nové. 

  • Potřebuji zdravotně zcela nezávadný nátěr na včelí úly. Co použít?

Z bezpečných nátěrů na včelí úly můžeme nabídnout Flügger Wood Oil Impredur, Osmo Jednorázovou lazuru HS Plus nebo Osmo Selskou Barvu.

  • Dřevo po delší době zešedlo nebo se vytvořily zelené mechové fleky. Jak nejlépe odstranit?

Pokud dřevo ztratilo svou původní barvu, jednoduše ji obnovíte s použitím našich speciálních odšeďovačů, jako např. Osmo Odšeďovač 6609 nebo Saicos Odstraňovač šedi. V případě výskytu zeleného povlaku doporučujeme odstranit Saicos odstraňovačem 8120. V případě, že se chcete zbavit starého nátěru, poslouží Osmo Odstraňovač barvy 6611. Produkty stačí nanést na dřevo, vykartáčovat a následně proudem vody smýt. Po důkladném proschnutí dřeva můžete opět nanášet nový nátěr. 

  • Co dělat, když se začínají objevovat drobné tečky na dřevěném obložení fasády?

Barevné změny, které se objevují na fasádních profilech jsou pouze povrchové plísně, které se vyskytují nejen na dřevě, ale i v domácnostech plisen na drevena omítkách, tapetách apod. Nezpůsobují výraznější poškození struktury dřeva a pokles mechanických vlastností, protože se živí zbytky zásobních látek ve dřevě, zvláště jednoduchými cukry. Základní složky dřeva však nerozkládají, chybí jim k tomu vhodný enzymatický aparát. Jejich výskyt je vázán na lokální vysokou relativní vlhkost vzduchu, proto se vyskytují nepravidelně dle různé nasákavosti dřeva v rámci heterogenity dřeva (spory plísní jsou všude kolem nás, jde pouze o to, zda se vytvoří podmínky pro jejich rozvoj).

Jedná se o druh Alternaria Alternata, který může v interiéru způsobit respirační onemocnění, ale v exteriéru je zcela neškodný. Po snížení vlhkosti dojde opět k zaschnutí plísně, ale zbarvení zůstane

Je však vhodné plíseň mechanicky odstranit a očistit (lehce obrousit) a následně použít přípravek proti plísni (například BIO REPEL)  

Po vyčistění opět přetřít nátěrovou hmotou. 

  • Co doporučujete na čištění štětců ?

Pokud řešíte čištění štětců, klasická ředidla S6005 nebo S6006 bohatě postačí. OSMO má svůj speciální Čistič štětců 8000, který je účinný a šetrný zároveň. Avšak absolutní špičkou na čištění štětců je Tikkurila Pensselipesu. Jedná se o bezrozpouštědlový, biologický odbouratelný čistič, který je šetrný ke štětinám, rukojeti i kovovým částem štětce. Vyčistí spolehlivě i zaschlé a ztvrdlé štětce, a to tak, že jsou prakticky jako nové. 

Pokud budete natírat v krátké době po sobě není třeba štětec nebo váleček čistit, stačí jej zabalit do stretch folie (stačí i potravinová stretch folie). Štětec nebo váleček pak zůstane i několik týdnů použitelný pro další práci.  

  • Jaký použít konečný nátěr na zahradní domek po úpravě dřeva japonskou technikou shou sugi ban?                                                              

Aby vynikl efekt, ochránilo to dřevo proti vlivům a zamezilo praskaní, lze použít Koopmans Houtolie bezbarvá UV 5L